Тема батьківщини в поезії Б. Окуджави

Булат Окуджава для російської літератури XX століття – ціла епоха. Він належить до тих поетам, які у своїй творчості дуже тісно зв’язані згодом, местім, а головне – з народом його творчість буквально переплетено з тією епохою, у яку він жив. Багато хто провинищення Булата Шалвовича присвячені тим явищам, предметам, поняттям повсякденного життя, які були близькі, знайомі, сучасні поетові, деякі з них досить зворушливі: тролейбус, що розвозить запоздавших пасажирів, пішоходи, що поспішають по справах, хлопчиська, що йдуть на фронт захищати

Батьківщину. Вместі з тим неможливо заперечувати той факт, що споконвічні філософські проблеми, що хвилюють письменників і поетів багатьох попередніх поколінь, у його поезії майстерно переплетені з темами, які були й залишаються актуальними й на сьогоднішній день.

Однієї з подібних тем є тема тісного зв’язку творця з батьківщиною. “Пісеньку про Арбат” Булата Окуджави в цьому плані можна назвати знаковим произведениїм Кожний рядок у ній є “концентратом” думки й почуття, ні від однієї не можна позбутися, не зруйнувавши поетичний і значеннєвий “візерунок”. Відомо, що сам автор був уродженцем

Арбата, знав всі його дворики, був знаком з багатьма їхніми мешканцями. Очевидно те, що це був для поета окремий мир, поскольку сам Булат Шалвович визнавався, що підозрює наявність душі в цієї вулиці, завдяки чому Арбат излусподівається доброчинні для москвичів енергетичні хвилі. У цьому плані ми можемо знайти для себе пояснення того, звідки у творчості Окуджави серед інших понять, касающихся цієї найдавнішої вулиці російської столиці, з’явилося, при всій серйозності свого значення, слово “релігія”.

Очевидно, що прихильність до москвичів як до звершенно особливому “сорту” росіян – один з тих факторів, які були здатні надихати поета: познакомившись із творчістю Булата Окуджави ближче, бачиш ліричного героя, що не тільки любується цими людьми з боку, – іноді він шукає в них піддержки (“Опівнічний тролейбус”). Будучи уродженцем Арбата, автор наділяє вулицю і її мешканців особливим характером, риси якого – “вишуканість, строгість, лінь, хлібосольство, доброзичливість і достоїнство, але ніколи зарозумілість або чванство Я вуж не говорю про затишок – затишок, сам собою сформований, уроджений, теплий… “. Словом, це окремий народ зі своєрідним менталітетом.

На тлі всього цього вживане автором у поезії слово “батьківщина” здобуває для нас новий відтенок значення, можливо, менш урочистий, але при цьому можна відчути тепло, з яким поет обращается до вулиці: “… Ах, Арбат, мій Арбат, ти моя батьківщина”. Із самого початку ми розуміємо, що автор не просто розповідає про почуття патріотизму, що зв’язує його з рідною вулицею; він любується нею з якийсь необъяснимой, можливо, незрозумілої для непосвяченого человека світлим смутком “Ах, Арбат, мій Арбат, ти моє покликання… “, – чи можна більш зворушливо зізнатися в любові своєму місту?

Незважаючи на те, що в самому начале автор порівнює вулицю саме з рікою (“Ти течеш, як ріка. Дивна назва! І прозорий асфальт, як у ріці вода…

“), вчитуючись у рядки вірша, невільно представляєш вулицю як живе створення: красиве, величне, загадкове (“ніколи до кінця не пройти тебе”), що володіє неймовірним шармом, при цьому незмінно любляче своїх щоденних пішоходів (Арбат, як відомо, пішохідна вулиця) і всіх тих, хто за якимись причинами виявився пов’язаний з ним: “Від любви твоєї зовсім не вилікуєш, сорок тисяч інших мостових люблячи…”. Романтизуючи цю вулицю, поет затверджує, що не просто навіки пов’язаний з місцем, де народився, а является частиною Москви. З ім’ям Окуджави (поряд з Юрієм Визбором, Александром Галичем) зв’язана поява авторської пісні.

Не одне його вірш став згодом пісень (тут, крім “Пісеньки про Арбат”, можна назвати, наприклад, і “На Тверском бульварі”, “У Барабанному провулку”, причим всі вони присвячені московським вулицям). Булат Шалийвович був не з тих поетів, які творять для широкої публіки: цей принцип був його творчим девізом, і, можливо, саме він зробив його утвору безсмертними


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Тема батьківщини в поезії Б. Окуджави