Текст для замітки в газету: Петько

Того вечора Петіна мати перенесла постіль з будинку в льох. Прокинувся хлопчик від неосудною стрільби. Мати перегородила йому дорогу до східців, але він прослизнув під рукою. Понад пролунав його радісний голос: – Мама, наші прийшли. Хлопчик швидко відчинив двері і запросив солдатів у будинок. Він з цікавістю спостерігав за бійцями. Майже у кожного на гімнастерці блищали медалі, ордени. Петя несміливо запитав, чи не з ними чи його батько, Іван Дорошенко. Солдат з вусами поцікавився, скільки років Петін батько на війні, і сказав, що скоро повернеться.

Повз двір їхали вершники. Передній натягнув привід, зупинився.

– Старшина, перевірити бойову охорону!

Два солдати і старшина зібралися. За ними з будинку вийшов Петя. Йому заборонили йти далі. Хлопчик образився. І незабаром Петя підійшов до них. Старшина сердито повів бровами, але один солдат заступився за хлопця.

– Все одне, що вдома, що тут – крізь фронт.

Кілька днів військове з’єднання утримувало село. Весь цей час хлопчик разом з бійцями ходив у бойову охорону до кулеметному гнізда. Солдати навчили його стріляти з кулемета, наповнювати диски. Починалася хуртовина. Петя і кулеметники

помітили темні цятки. У улоговинці їх ставало все більше і більше. Улоговинка ожила, блиснув десятками вогненних жал. В руках старшини кулемет тремтів. Два інших бійця строчили з автоматів. Петя всім трьом наповнював диски. Бій розгортався. У селі запалали будинку. Хлопчик побачив фашистів. Вони бігли до окопу, поливаючи все вогнем. Здригнувся і враз затих один боєць, випустив автомат другий. Старшина гукнув Петі: “Біжи, синку!” – І впав головою на бруствер окопу. Петя якусь мить стояв нерухомо. Потім рішуче схопив кулемет, почав поливати свинцем фашистів. Досвідчені воїни не змогли збагнути, як Петя майже годину стримував натиск гітлерівців. Він один встигав замінювати диски і вести бій. Його почали оточувати. Хлопчик перебрався на другий берег. І знову строчив кулемет, сіяв смерть серед ворогів. Вони повзли, як сарана. У вишняк, звідки бив кулемет, полетіли гранати. Зграєю кинулися фашисти.

– Кіндер! Кіндер! – Заговорили уражені вороги. І в цей час з’явилися радянські танки. Слова і вирази: прослизнути під рукою, бойова охорона, військове з’єднання, кулеметне гніздо, диск, здригнувся і затих один боєць, автомат, бруствер окопу, поливати свинцем, гітлерівець, зграєю кинутися, кіндер. Правопис: перенесла, погріб, згори, на гімнастерці, поверне, сердито, тремтів, трьом, нерухомо, перебрався, на берег, фашисти. План: 1. Куди перебралися мешканці? 2. Які війська вступили в село? 3. Чим поцікавився Петя? 4. Куди зібралися старшина і солдати? 5. Чому навчився хлопчик у солдатів? 6. Як почався і продовжувався бій? 7. Що вирішив Петя? 8. Як закінчився бій? Завдання. 1. Усно вставте в розповідь епізод “Хвилювання матері”. 2. Доповніть розповідь епізодом “Після бою” або “Через багато років”. 3. Відтворіть зміст оповідання від першої особи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Текст для замітки в газету: Петько

Categories: Твори з української літератури

Links