“Страждання юного Вертера” Гете. Виклад сюжету

Оповідання про невдалу життя повинно було прозвучати як сповідь, виходити з власних уст героя. Гете обрав форму роману в листах. Виливу Вертера одному, розмова з уявним мовчазним співрозмовником – кращий спосіб передати у всій драматичності і безпосередності його переживання. Вертер тільки нещодавно приїхав в маленьке містечко і насолоджується відокремленими прогулянками по околицях. Ось він іде по доріжці запущеного села. На ньому костюм англійського крою: блакитний фрак, жовтий жилет. Волосся заплетене в косу. У руках томик Гомера. Радісно

і глибоко вдихає він прозоре повітря раннього ранку, впивається сяйвом сонця, пестить поглядом кожну билинку. Любо йому припасти до землі, відчути себе малою часткою цього зеленого, блискучого світу.

“Ах, як би висловити, Як би вдихнути в малюнок те, що так трепетно і повно живе в мені “, – мріє Вертер. Із задоволенням малює він селянських дітлахів на тлі возів і плугів. Йому милі прості люди з їхніми природними почуттями. Він здружився з селянським хлопцем-наймитом, слухає наївність розповідь про його любові і всією душею співчуває йому. Ні, Вертер не відноситься до числа тих самовдоволених

філістерів, серця яких, як і їх шафи, завжди-закриті на замок. Його серце відкрите назустріч людським прикрощів і радощів. По всьому строю почуттів він близький до “Штюрмера” з їхнім культом почуття, з їх обожнюванням природи.

Вертер зустрічає дівчину, В якій знаходить те, що особливо дорого йому в людях: невимушеність, відкриту сердечність, турботу про інших. Він вперше побачив Шарлотту (її звуть так само, як і ту дівчину, яку любив Гете, і вона дуже схожа на неї!) Оточеної дітьми. Вона стояла з короваєм чорного хліба, молодші брати і сестри простягали до неї руки, і вона обділяє кожного. Вся вона світилася добротою і веселістю.

Ми читаємо листи Вертера до одного, його розповідь про перші зустрічі з Шарлоттою, прислухаємося до схвильованим інтонацій, ніби чуємо його голос. Гете зумів домогтися того, чого так жадав його герой: Він вдихнув у свій малюнок трепет і повноту людського серця. Нехай навіть закоханий страждає Вертер здається тепер, майже два століття після його появи, надто захопленим і чутливим, але ми не можемо залишатися байдужими до живої поезії цієї книги. Візьмемо, наприклад, такий лист:

“Я побачу її! – Вигукую я вранці, прокидаючись і радісно вітаючи яскраве сонце.- Я побачу її! Інших бажань у мене немає на цілий день. Все, все поглинається цією надією “. Хіба не схоже це лист Вертера на маленький ліричний вірш у прозі?

Радісне радість перших листів поступово змінюється похмурими, сумними тонами. Шарлотта – наречена іншого. Як знайти в собі сили, щоб відірватися від неї? “Мої діяльні сили розладналися, і я перебуваю в якійсь неспокійної апатії і не можу сидіти склавши руки і робити нічого не можу. У мене немає більше ні творчої уяви, ні любові до природи, і книги огидні мені. Коли ми втратили себе, все для нас втрачено. Право ж, іноді мені хочеться бути поденником, щоб, прокинувшись вранці, мати на майбутній день хоч якусь мету, прагнення, надію “. У житті Вертера немає нічого великого, значного, що може послужити йому опорою, джерелом сил, протистояти його страждань. Він пробує втекти, відірватися від Шарлоти. Надходить на службу в посольство, придивляється до людей і скоро переконується в порожнечі й нікчемності дрібної чиновницької метушні.

“Так, той, хто садить картоплю і возить до міста зерно на продаж, робить значно більше мене”, – зауважує Вертер. “А це блискуче убозтво і нудьга в суспільстві мерзенних людців, які кишать навколо! Яка боротьба дрібних честолюбство; всі тільки й дивляться, тільки й стежать, як би обскакати один одного на крок; дряннеішіе і підлий пристрасті в самому неприкрито вигляді “.

Одного разу юнак затримався в будинку свого начальника довше звичайного. Настав вечір, з’їхалися гості, і Вертер відчув, що на нього спрямовані здивовані погляди титулованих осіб, якась порожнеча утворилася навколо. Господар підійшов до нього і попросив покинути будинок. На другий день все містечко тлумачить про це “подію”. Обивателі і їх дружини шиплять, зловтішаються, вказують пальцями на “зазнайки”, що наважився затесатися у вище суспільство, або висловлюють лицемірне співчуття “потерпілому”. Вертер подає у відставку і залишає місто. Деякий час він блукає по країні без певної мети, не знаходячи справи до душі і… воззращается туди, де живе Шарлотта.

Знову терзання, зітхання. Але те, що в перші дні його любові було життєдайним і радісним, тепер стає болісним і згубним. Шарлотта – дружина іншого. І Вертер вже не той. Раніше він не розлучався з томиком життєрадісного Гомера, тепер він впивається похмурими і туманними баченнями, що встають зі сторінок книги поем Оссіана. Раніше колом тріумфували весняні долини і ліси; тепер сірі, дощові Хмари заволікають горизонт. Туман. Безвихідь. Ні цілей, ні сподівань у майбутньому. Вертер кінчає самогубством. Його постріл – протест знеміг, що вибився з сил, зневіреного, та все ж це протест проти світу, де душно живому.

Роман Гете “Страждання юного Вертера” вийшов в 1774 р. і приніс авторові світову славу, відкрив нову епоху в розвитку німецької художньої прози. Постріл Вертера відгукнувся луною в серцях німецьких юнаків. Багато читачів роману пішли за прикладом Вертера. У різних кінцях Німеччини залунали постріли самогубців. Згодом Гете забезпечив свій роман коротким передмовою, в якому закликав не піддаватися спокусі, але почерпнути сили в стражданнях героя. Сам автор зумів почерпнути сили у Творчості ; створивши свого зневіреного героя, він звільнився від туги і відчаю.

• Оссіан – легендарний співак, герой кельтського народного епосу. “Поеми Оссіана” створені англійським письменником Макферсоном в 60-х роках XVIII ст. на основі кельтських переказів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Страждання юного Вертера” Гете. Виклад сюжету