Ськазання про бій печенежського воїна з киянином кожемякой

Під’їхав князь печенежський до ріки, викликав Володимира й ськазав йому: “Випусти ти свого чоловіка, а я свого – нехай поборються. Якщо твій чоловік кине мого на землю, то не будемо воювати три роки; якщо ж наш чоловік кине твого об землю, те будемо розоряти вас три роки”. І розійшлися.

Владимир, повернувшись у стан свій, послав глашатаїв по таборі зі словами: “Немає чи такого чоловіка, який би схопився з печенігом?” І не знайшов ніде. На наступний ранок приїхали печеніги й привели свого чоловіка, а в наших не виявилося. Став тужити

Володимир, і прийшов до князя один старий чоловік і ськазав йому: “Князь! Є в мене один син менший будинку; я вийшов із чотирма, а він будинку залишився. Із самого дитинства ніхто його не кинув ще об землю. Один раз я сварив його, а він м’яв шкіру, так він розсердився на мене й роздер шкіру руками”. Князь зрадів і послав за ним. (“Кожемяка” приїхав) і відповідав: “Князь! Не знаю чи можу я з ним схопитися, – випробуй мене: немає чи великого й сильного бика?” І знайшли бика. І побіг бик повз нього, і схопив бика рукою за бік і вирвав шкіру з м’ясом, ськільки захопила його рука. І ськазав йому Володимир:

“Можеш із ним боротися”.

На наступний ранок прийшли печеніги й стали викликати: “Де ж чоловік? От наш готовий!” Печеніги випустили свого чоловіка: був він дуже великий і страшний. І виступив чоловік Володимира, і побачив його печеніг і посміявся, тому що він був середнього росту. І розмірили місце між обома військами й пустили їхній друг проти друга. І схопилися, і почали міцно жати один одного, і задушив чоловік печенежина руками до смерті. І кинув його об землю. Пролунав лемент, і побігли печеніги, і гналися за ними росіяни, б’ючи їх, і прогнали.

Владимир же зрадів і заклав місто в броду того й назвав його Переяславлем, тому що перейняв славу отрок той. І зробив його Володимир великим мужем, і батька його теж.

(“Повість минулих літ”)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Ськазання про бій печенежського воїна з киянином кожемякой

Categories: Нові твори

Links