Шлях Жана-Батіста Гренуя до Кладовища невинних

Жан-Батіст зрозумів, що створив шедевр. Для нього стало очевидним, що він – Великий Гренуй. І тільки вистачило однієї миті, щоб зараз пережити тріумф свого життя. Але автор підкреслює, що це була тільки мить. Ми знаємо про те, що Гренуй створив шедевр не для миті, а створеними власними дивопарфумами покінчити зі “сморідним” світом і підкорити своїй волі людство і володарювати над ним.

Ніякого задоволення від свого шедевра він не відчував. У ньому зростала огида до людей, які зараз його обожнювали. Але він так мріяв про це! Момент обожнювання

ставав для героя нестерпним, бо він сам їх не любив, він їх ненавидів. Гренуй ніколи не знаходив задоволення в любові, а завжди тільки в зненависті, тільки ненавидячи і викликаючи ненависть. Гренуй програв, бо чи варто домагатися дивовижними та жахливими способами любові та шани людей, якщо їх ненавидиш? Адже тоді, досягнувши мети, не маєш жодного задоволення.

Мав рацію Ф. Достоєвський, який вважав, що ніяка ідея не варта сльозинки дитини. Отже, ідея естетичної досконалості світу в розумінні Гренуя зазнає краху. Інакше і не може бути. У маленькій скляній пляшечці з парфумами зібрані запахи юних і чарівних

дівчаток, вбитих Гренуєм. Хіба можна досягти краси і гармонії, якщо вони виготовлені на крові, ненависті, з відчуттям огиди до людей. Не можна за людей вирішувати, чи жити їм в “сморідному” світі, чи в запашному царстві Гренуя. Самі люди повинні виробляти гуманні правила, щоб удосконалювати цей світ, розпочати процес самоочищення, утверджувати загальнолюдські цінності.

Прагнення Гренуя: запашними парфумами зачарувати цілий світ; змусити людей захоплюватися ним; прогулятися до Версаля, хай би король поцілував йому ноги; написати напарфумленого листа Папі, щоб той оголосив його новим Месією, стати Верховним Імператором або самим Господом Богом і таким чином удосконалити світ. Склад парфум: із вбитих двадцяти п’яти красунь Гренуй видобуває запахи, бо в них сконцентрована сила краси, чистота незайманої буденністю юності, свіжість почуттів, нерозкриті потенції Кохання.

Кульмінація: крапля чудодійного парфуму, яку випробовує Гренуй перед стратою на майдані, викликає у сотень тисяч людей обожнюване почуття до людини, яку вони спочатку вважали злочинцем. Тріумф: ось вона – влада над людьми! Він – Великий Гренуй!

Поразка Гренуя: тільки одного не могла дати ця влада – людського запаху. Якщо ж він не має власного запаху, то й сам ніколи не довідається, хто він є насправді, відтак йому на все наплювати – на світ, на себе, на парфуми, бо Жан-Батіст зрозумів, що він весь час жив ілюзією щодо удосконалення світу через запахи чудодійного аромату, що містився у скляній маленькій пляшечці з парфумами і яку стискав у руці, покидаючи назавжди Грас і прямуючи в Париж, щоб там покінчити з собою. Гренуй визнав, що парфуми, створені ним, не можуть причарувати його; він єдиний, для кого вони не мають значення. Померти в Парижі – ось чого він хотів. 25 червня 1767 року о шостій годині ранку Гренуй увійшов до Парижа. Він смердів точнісінько так, як удень Гренуєвого народження. Новим мостом він перейшов на правий берег до Кладовища невинних, де збиралися злочинці.

Смерть “генія”монстра. Безглуздий мистецький проект Гренуя, створений для естетичного удосконалення світу, приречений на смерть разом з його злим “генієм”. Опинившись серед злочинців, Гренуй вилив на себе дивопарфуми і нараз засяяв неземною красою. Аромат пробудив у них тваринні людожерські інстинкти, і над Гренуєм здійснюється акт канібалізму. З іронією описує П. Зюскінд смерть героя від власного шедевра. Всього півгодини канібали пожирали Гренуя, який до останньої кісточки зник з лику земного: “Злочинці були задоволені. На їх обличчях з’явився дівочий, ніжний відблиск щастя. Вони не змогли стримати посмішок, надзвичайно пишалися собою, що зробили щось із любові”. Як не кепкувати з Гренуя, який викликав своїм шедевром любов до себе від всякої потолочі: злодіїв, убивць, розбійників, проституток, дезертирів, неповнолітніх злочинців. І в 29 років так безславно загинути.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Шлях Жана-Батіста Гренуя до Кладовища невинних