Що страшней для автора поеми “Кому на Русі жити добре”: поміщицький деспотизм або добровільне холопство?

“Кому на Русі жити добре” – поема-епопея, центральним образом якої є післяреформена страна кінця XIX сторіччя із широкими картинами народного життя. Некрасов затворів протягом двадцяти років, збираючи матеріал “по слівцю”, і надзвичайно хотів зобразити всі соціальні шари: від селянина до царя. Але, до зжалению, задум не був завершений – смерть перешкодила реалізації всіх ідей. . У поемі “Кому на Русі жити добре” автор поднимает складні проблеми: щастя й достоїнства людини. Хто гідний жити добре?

І чи можливо бути богатим,

але не самодуром, і бедним, але не рабом? Некрасов пише гнівні рядки про панів-кріпосниках. Пан звик бути повновладним царьком у своїй вотчині, де всі йому “покорствовало”: “Закон – моє бажання! Кулак – моя поліція! “. Некрасов пише про те, що такі безкарні барі не готові себе обслужити, а тому їхні садиби валять і розоряються.

З іншого боку, Некрасов засуджує й тих бедняков, які втратили почуття власного достоїнства, зростили в собі раба. Яків Вірний – холоп прикладний. Скривджений жорстоким поміщиком, Яків в отместку кінчає життя самогубством у пана на очах. Двірського князя Переметьева

щасливий, вилизуючи тарелки й допиваючи із чарок іноземне вино. Слуга Качатина Іпат називає себе рабом невартим, а пана – князюшкой.

Жадібний староста Гліб спалює заповіт про звільнення восьми тисяч душ. Некрасов дає зрозуміти, що кріпосне право калічить людей, робить із них або підлабузників, або гірких п’яниць, разбойников, а гірше всього – зрадників. Великий дворянський гріх! Великий, а все не бути йому Проти гріха селянського. Гріх зрадника – найважчий…

Поки існують добродії, немає й не може бути счастья селянинові. Але поки існує низька людина, готовий до зрадництва й догідництва, не зможе підняться селянин з колін, – от той висновок, до якого підводить Некрасов читача поеми. Що страшнее: деспотизм пана або холопство раба?

Що із цих двох зол гірше? Швидше за все, вони взаимосвязани й харчують один одного. Пан створює низького раба, а раб створює бездушного пана


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Що страшней для автора поеми “Кому на Русі жити добре”: поміщицький деспотизм або добровільне холопство?