Поєдинок людини з долею в творах А. С. Пушкіна і М. Ю. Лермонтова

Усі філософи, протягом двох з половиною тисяч років завжди приділяли увагу проблемі долі, року, чинного незалежно від наших бажань і прагнень. Варто було людям замислитися про власне приречення, як постало питання про долю, про те, що існують якісь зовнішні сили, що керують вчинками людей, всієї їх життям. Всі світові релігії говорять про якийсь божественне призначення, приписі понад, чому потрібно випливати у що б то не стало. Багато філософські школи, як у минулому, так і зараз розглядають проблему долі як щось незбагненне, таємниче, містичне.

Якщо ми звернемося до давньогрецької міфології, яку прийнято вважати предтечею філософії, то побачимо, що навіть верховного бога Олімпу Зевса-громовержця, який велить всіма і вся у світі, перевершували богині Мойри, які плели нитки долі незалежно від бажань чи вчинків богів і Зевса в тому числі.

Дати повне визначення такого поняття, як доля, вкрай складно. “Доля” – це доля, неминучість, невідворотність, залежність від якої-небудь таємничої сили понад. До неї застосовні різні епітети: зла доля, трагічна доля, доля як збіг обставин, милостива доля – кожен вкладає в поняття долі щось своє. Пушкін особливо

уважний до питань долі. Більшість персонажів або протиставляють себе долі, вступаючи в суперечку, кидаючи виклик, або підпорядковуються своїй неминучій долі. З точки зору поета, щастя чи нещастя, але відповідно до долею, так само приносять стан свободи. Можна грати з долею, спокушаючи її, в надії переконатися, що вона пам’ятає про тебе, але не можна підпорядкувати собі долю. Героїв Пушкіна можна умовно розділити на дві різні категорії: які грають з долею, спраглі граничної повноти життя, а значить, вільні, і розважливі, самовпевнені вступають у двобій з долею, але приречені на загибель, так як підкорили себе абстракцій, “нерухомим ідеям”. До першої категорії можна віднести Дон Гуана (“Кам’яний гість”), Вальсінгама (“Бенкет під час чуми”), до другої Германна (“Пікова дама”) і Сальєрі (“Моцарт і Сальєрі”).

Герої Лермонтова також намагаються піти наперекір долі, вступаючи з нею в суперечку. Серед персонажів лермонтовских творів також можна виділити два типи: демонічний і гармонійний. У кожного з них свої мотиви поєдинку з долею. Героїв демонічного складу (Печорін, Демон) безвихідь і безцільність існування спонукали не дорожити життям і йти по краю прірви. Вони хочуть обдурити долю, як Сальєрі і Герман. Гармонійні герої (Мцирі, наприклад) в поєдинку з долею завойовують свободу. У цьому Мцирі близький героям Пушкіна, що мріють про руйнування перепон, обмежень людських можливостей (Гуан, Вальсінгам). Розглянемо на конкретних прикладах різні категорії героїв Пушкіна і Лермонтова, насмілилися на суперечку з роком. Зухвалий виклик кидає долі Дон Гуан – легендарний спокусник у трагедії Пушкіна “Кам’яний гість”. Повернувшись таємно в Мадрид, Дон Гуан випадково опиняється в околицях Антониева монастиря – місця, де він зустрічає Дону Анну, і, охоплений любовним азартом, у що б то не стало намір добитися у неї згоди на побачення.

Спочатку Дон Гуан користується застиглими любовними зізнаннями, що, за Пушкіним, негідно поєдинку з долею. Але, бажаючи спокусити Дону Ганну, Дон Гуан готовий померти біля ніг коханої, він відчуває такий захват любові, що готовий обійняти весь світ. Такий Гуан вже здатний не підкоряти себе долю, а грати з нею, прагнучи перейти межу дозволеного. Охоплений любовним захопленням від майбутньої зустрічі, Дон Гуан кидає виклик року, велить з’явитися статуї убитого ним командора і “стати біля дверей на годиннику”. Тим самим герой торкається до таємниці щастя і труни, любові і смерті. При зустрічі з командором він не боїться, а мужньо приймає потиск “кам’яної десниці”. Ю. Лотман назвав загибель Дон Гуана самогубством людини. Але ця загибель не лякає, а навпаки, стверджує ідею про свободу особистості. Якщо, незважаючи на зухвалість, в Дон Гуань “страх живе” перед “таємної труни”, то Вальсінгам (“Бенкет під час чуми”) переміг його. У невеликому містечку Шотландії вибухнула страшна біда: епідемія чуми стала косити людей. Але зло чумі влаштований бенкет. Голова бенкету Вальсінгам співає наперекір всьому “буйну вакхічне пісню, народжену за кухлем киплячій”. Він викликає чуму на бій, так як переміг страх і отримав у нагороду повну свободу, що нехтує небезпеку. Вальсінгам не стільки сперечається з роком, скільки сміливо приймає його. При зовнішній протилежності священик, що засуджує молодих людей, насправді прагне до того ж – перемогти страх смерті.

І Вальсінгам, і священик йдуть до однієї мети – до перемоги над долею, над власною обмеженістю. Обидва в змозі взяти на себе відповідальність за вибір і говорити з долею на рівних: і Дон Гуан, і Вальсінгам, і священик не прагнуть підпорядкувати собі долю, виправити в ній щось. Їх виклик виправданий внутрішньої свободойі готовністю до будь-якого повороту подій, їм не страшна випадковість. З царювання свободи все стає можливим. Так само мужньо сперечається з долею юнак Мцирі з однойменної поеми Лермонтова. Як і пушкінські герої, він прагне до безмежності і на три дні біжить з монастирської в’язниці. Мцирі переконується, що десять років, проведених в монастирі, в “келіях довгих і молитвах”, не змінили його характеру, він не відвик в обителі від священних слів “батько” і “мати”, не забув, що у нього є батьківщина, що вона десь там, де “в хмарах ховаються скелі, де люди вільні, як орли”. А після поєдинку з Барсом переконався, що в краю батьків був би “не з останніх молодців”. За три “блаженних” дня Мцирі розплатився життям, але все-таки виявився гідний поєдинку з долею. Не такі герої іншої категорії: у Пушкіна – це Сальєрі і Герман, у Лермонтова – Демон, Арбенін, Печорін. Впевнений в несправедливості світоустрою і визначальний право на життя лише користю, Сальєрі має намір все виправити.

Він бере на себе право вирішувати, жити чи померти Моцарту. У вбивстві Моцарта він шукає зміни своєї власної долі, але його надії руйнуються від однієї простої думки – “геній і лиходійство не сумісні”. У Сальєрі гине не тільки музикант, а й людина. Він раб абстрактних принципів і не має права на діалог з долею. Бита карта в поєдинку з долею випадає і Герман-ну. Людина “сильних пристрастей і вогняного уяви”, він потайливий, честолюбний, азартний в душі, розважливий, наполегливий і послідовний у досягненні мети. “Будучи в душі гравцем, ніколи не брав він карти в руки, бо розрахував, що його стан не дозволяв йому жертвувати необхідним, в надії придбати зайве”. Однак природа Германна двоїста – він російський німець, холодний розрахунок бореться з пристрасним уявою. Бажаючи виключити з життя випадок, він стає у той же час єдиним, хто повірив в анекдот Томського. Але навіть опинившись у незвичній для нього сфері випадку, Германн продовжує користуватися випробуваними засобами, розраховуючи кожен крок. На відміну від Дон Гуана і Вальсінгама, Германн невільна, його дії автоматичні. Навіть спокушаючи Лізу, він користується текстом роману.

Германн не народжений для гри з долею. Не випадково, коли він йде випробовувати свої карти, в іншій кімнаті грають у віст – комерційну гру, побудовану на розрахунку, гру, яка більшою мірою властива Герману. Спроба підпорядкувати або змінити долю, вторгнутися в світ непередбачуваного не здійснилася ще тому, що Герман-на вабило не бажання доторкнутися до невідомим, не прагнення перейти межі дозволеного, а корисливий інтерес: “Гроші – ось чого Алкала душа його!”. Дорогу ціну заплатив герой повісті, вступивши в суперечку з долею, кидаючи їй виклик. Зображення герой стає невільною у крайньому вираженні – в божевіллі його світ звужується до трьох карт. Терплять поразки і “демонічні” герої Лермонтова. Печерін суворо судить себе і на питання “навіщо я жив?”, “Для якої мети я народився?” відповідає, що “жив, швидше за все, з цікавості”. Можливо, було йому “призначення висока, а в душі його сили неосяжні, але він їх розтратив на приманки пристрастей, порожніх і невдячних і став” сокирою в руках долі “. Відчуття безглуздості життя і бажання повернути собі інтерес до неї через двобій з долею, загострює почуття, показані в повісті “Фаталіст”. Спочатку Вулич, потім Печорін, випробовують долю.

У кожного на мить виникає ілюзія, що він переможець. Однак це не так. Вулич гине, Печоріна, хоча куля просвистіла і у нього над вухом, і вдалося взяти вбивцю живим, не стало легше жити, до нього не повернулася віра. Програє і Демон, “сумний дух вигнання”, що вирішив воскреснути через любов, але вбив свою надію і ще жорсткіше. Так само і Арбенін, побачивши у Ніні порятунок від безцільної і вульгарної світського життя, не зміг обдурити долю і повів себе з нею за законами свого колишнього життя. Таким чином, герої, які намагаються обдурити долю, терплять фіаско. Проаналізувавши історії різних пушкінських і лермонтовских героїв, що зважилися на суперечку з долею, можна зробити висновок, що, з точки зору поетів, гідна поєдинку з роком тільки вільна особа, ваблена бажаннями стикнутися з таємницею життя і смерті. Ті ж, хто мріє не про діалог з долею, а про виправлення її або про якісь-то з нею рахунках, гідні жалю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Поєдинок людини з долею в творах А. С. Пушкіна і М. Ю. Лермонтова

Categories: Твори з української літератури

Links