Повернуті імена (про Бориса Костянтиновича Зайцева)

Історія колишнього радянського держави рясніє прикладами заборони на культуру. Заборонялися не лише твори, а й самі імена письменників. Проте всупереч заборонам автори та їхні творіння продовжували жити у свідомості наших читачів, доходити до них нелегальним шляхом з-за кордону. Але вони були доступні тільки вузькому колу посвячених. Зараз перед нами відкриваються цілі пласти, поклади такий, колись забороненої, літератури.

Письменник Борис Зайцев, сам будучи в еміграції, говорив: “Все має сенс. Страждання, нещастя, смерті тільки здаються

незрозумілими. Примхливі візерунки та зигзаги життя при найближчому спогляданні можуть відкритися як недаремним “. Яку широку натуру і велике серце треба мати, щоб так сказати людині, доля якого за помахом більшовицької влади в буквальному сенсі перетворилася на “примхливі візерунки та зигзаги” із страждань і нещасть. І помер талановитий російський письменник на чужині. Мабуть, велику роль у моральній стійкості російських письменників зіграло християнство. Відчуття гріха і жертовності не давало їхнім душам зачерствіти і озлобитися.

Про Бориса Зайцева прийнято говорити, що він “останній”

в російській зарубіжжі значний письменник нашого століття. Він помер у Парижі в 1972 році, проживши без двох тижнів 91 рік. Він написав порівняно мало творів, тим не менше залишив багатий слід в російській літературі. Він створив художню прозу, в основному ліричну, позбавлену жовчі, повну добра і людського тепла. Як прозаїк Б. Зайцев став помітний вже на початку 900-х років. Засновник знаменитого літературного гуртка “Середа” М. Д. Телеш у своїх спогадах розповідає: “Одного разу Андрєєв привіз до нас новачка. Як свого часу його самого привіз до нас Горький, так тепер він сам привіз на Середу молоденького студента в сірій форменого тужурці з золоченими гудзиками. Юнак талановитий, говорив про нього Андрєєв, надрукував у “Кур’єрі” хоча всього два оповідання, але ясно, що з нього будуть люди “.

У 910-і роки Зайцев був широко визнаний читаючої Росією. Його романом “Блакитна зірка” (1918) захоплювався молодий Паустовський: “Щоб прийти в себе, я перечитував прозорі, прогріті немеркнучим світлом улюблені книги:” Весняні води “Тургенєва,” Блакитну зірку “Бориса Зайцева,” Трістана та Ізольду “,” Манон Леско “. Книги ці дійсно сяяли в сутінках київських вечорів, як нетлінні зірки “. А п’єса “Садиба Паніним” стала віхою для вахтанговцев.

Але головні свої книги Зайцев написав за кордоном: автобіографічна тетралогія “Подорож Гліба”, прекрасні образи художньо-біографічного жанру – про Жуковському, Тургенєва, Чехова, про Сергія Радонезького. Блискучий переклад дантівська “Пекла”. Італію Зайцев знав і любив, мабуть, як ніхто з російських письменників після Гоголя. Дружив в еміграції з Буніним, про який також залишив чимало цікавих сторінок.

На становлення його таланту вплинуло чарівність рідної російської природи, яке він проніс через усе своє життя. Конкретно – це тульському-орловсько-калузький край, який він; ніжно називав “Тоскані нашої російської”.

За літературними ідеям Зайцев був ближче всього до Леоніда Андреєву. Як і Андрєєв, Зайцев вважав, що колишній реалізм у його звичних побутових формах зжив себе. Старі корифеї зійшли з літературної сцени. Винятком був лише Лев Толстой, що зробився як би живою історією. Нове бачилося Зайцеву у символізмі, імпресіонізмі. Як і всі символісти срібного століття, Зайцев захоплювався філософсько-релігійними творами Вол. Соловйова, який значно вплинув на світогляд молодого письменника. Любов до людини, до великої цивілізації і великої культури рухала пером Зайцева.

Письменник випив до дна гірку чашу вигнання, але зберіг внутрішню свободу. І тоді, коли змушений був залишити Росію, і тоді, коли разом з Буніним опинився в окупації після захоплення гітлеровдамі Франції.

Цей чудовий письменник був найвищою мірою наділений даром передбачати майбутнє. Бути може, від того, що тверезо і спокійно оцінив минуле – ту минулої, подібно “Титаніку”, затонулу Росію, трагічну приреченість якої він так добре усвідомлював. У далекому 1938 році Зайцев писав: “… Росія об’єднувала і в минулому. Повинна бути терпима і не виняткове в майбутньому – виходячи саме з усього свого духовного минулого: від святих її до великої літератури всі говорили про скромність, милосердя, людинолюбство “.

У цьому сенсі в заповітах своїх, в книгах Борис Зайцев постає перед нами як би письменником завтрашнього дня, письменником майбутнього, тільки-тільки нами відкриваються.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Повернуті імена (про Бориса Костянтиновича Зайцева)

Categories: Твори з української літератури

Links