Поразка росіян у битві в ріки Стугни в 1093 р

У цей час пішли половці на Російську землю; почувши, що вмер Всеволод, послали вони послів до Святополка домовитися про світ. Святополк же, не порадившись зі старшею дружиною отцовською й дядька свого, створив раду із пришедшими з ним і, схопивши послів, посадив їх у хату. Почувши ж це, половці почали воювати. І прийшло половців безліч і оточили місто Торчеськ. Святополк же відпустив послів половецьких, хоча миру. І не захотіли половці миру…

Святополк же став збирати воїнів… і послав до Володимира (Мономаху), щоб той допоміг йому. Владимир

же зібрав воїнів своїх і послав по Ростислава, брата свого… і прийшов у Київ… (Затіяли тут Володимир і Святополк) між собою звади й сварки…і ськазали їм чоловіки: “Навіщо у вас звади між собою? А погані гублять землю Росіянку. Після влагодитеся, а зараз відправляйтеся назустріч поганим – або з миром, або з войною”. І пішли Святополк, і Володимир, і Ростислав до Треполю й прийшли до Стугни… і стали радитися. І ськазав Володимир, що “поки за рекою коштуємо, під погрозою, укладемо мир з ними”. І приєдналися до ради цьому розумні чоловіки, Янь та інші. Кияни ж не захотіли прийняти ради цього, але ськазали:

“Хочемо битися, перейдемо на ту сторону ріки”… і перейшли Стугну-Ріку.

І йшов на правій стороні Святополк, на лівої Владимир, посередині ж був Ростислав… А половці налягли насамперед на Святополка, і взломили полк його. Святополк же стояв міцно, і побігли люди його, не стерпев натиську половців, а після побіг і Святополк. Потім налягли на Володимира, і був бій лютий; побігли й Володимир з Ростиславом і воїни його. І прибігли до ріки Стугні, і пішли вбрід Володимир з Ростиславом, і став потопати Ростислав на очах у Володимира. І захотів (Володимир) підхопити брата свого й ледь не потонув сам. І потонув Ростислав, син Всеволодов. Владимир же перейшов ріку з малою дружиною, – тому що багато впало людей з полку його й бояри його отут упали, – і, перейшовши на ту сторону Дніпра, плакав по браті своєму й по дружині своейй і пішов у Чернігів сильно засмучений. Святополк же побіг у Треполь…і був ту до вечора, і в ту ж ніч прийшов у Київ.

(Повість минулих літ. Текст ськорочений, розбитий нами на абзаци, у дужках дані пояснення.)

Повстання в Києві в 1068 р.

ПВЛ. С.229, 231.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Поразка росіян у битві в ріки Стугни в 1093 р

Categories: Нові твори

Links