Поезія Архілоха

Зазвичай, при словах “давньогрецька лірика” у багатьох людей першими виникають асоціації з коханням, печаллю, радістю, тугою, оспівуванням краси, природи. Тобто все те, чим дійсно пронизана лірика, точніше одна з її сторін, а саме пісенна. Прекрасна й чарівна, з ніжною, іноді грайливою мовою, чи можна виразити нею гнів? Зобразити обличчя війни? Возвеличити мужність? Для цього існує декламаційна лірика, яскравим представником якої був видатний поет Архілох, родом із острова Парос. Більшість його віршів були написані в жанрі “ямб”, назва

якого, вочевидь, викликана розміром віршу. Давньогрецька ямбічна лірика – проста, ритмічна, позбавлена плавного пишномовства, іноді навіть груба. У таких віршах дуже вина, веселощів, радості. Кожен із нас сам обирає, як жити: дехто бореться зі штормами, дехто пливе за течією. Є і третій варіант: не варто забувати, що той, хто живе боротьбою з бурями й проблемами, зацікавлений у їх постійній наявності, а того, хто пасивно “пливе, куди випливеться”, біг хвиль буде завжди проносити повз зелені береги.

Крім боротьби та її уникання в житті є багато того, що варте нашої уваги, нашої енергії, нашого вивчення,

якщо бажаєте. Буття сповнене різними елементами: насолодами, гіркими роздумами, страхами, радощами… що саме вибрати, а чим жертвувати – обирати нам. Мені здається, Анакреонт робить свій вибір на користь світла й краси, нехай у найземніших їх проявах (до речі, їх неземні прояви ми можемо уявити лише за допомогою та в порівнянні з цими “заземленими” варіаціями, а отже годі їх принижувати), і разом з Анакреонтом читач возносить молитви до Діоніса, співає застільні гімни. Разом з ним так само береться “за пектиду, щоб співати ніжних пісень дівчині ніжній” чи вплітає “… зелень петрушки свіжу у вінок духмяний”, щоб потім прикраситись ним на святі…
Люб’язний той мені, хто Муз дарунки й золотої Афродіти Гостям на радість пригадає і звеселить весь дім.

Анакреонт – неперевершений майстер віршів, а його легке сприйняття життя можна порівняти лише з грацією рядків його лірики. Звісно ж, час плине, все змінюється навколо, справжніх митців, подібних цьому поетові з Теосу, дуже мало, але це не привід для того, щоб не навчитись у видатного грека тої легкості кроків, з якою хоч іноді варто йти життєвими стежками. Пам’ятайте: життя не таке просте, як здається на перший погляд… воно ще простіше.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Поезія Архілоха