Поема Т. Шевченка “Наймичка”

У “Наймичці” (1845) Шевченко розвинув тему материнства та жіночого страждання, до якої вперше звернувся ще в своїй ранній поемі “Катерина”.

Тут також зображено жінку, що народжує позашлюбну дитину, однак її життєвий вибір інший, ніж у героїні ранньої Шевченкової поеми, яка покінчила життя самогубством. Усвідомлення власної соціальної неповноцінності в умовах звичаєвого права, що передбачало засудження позашлюбних стосунків, з одного боку, та самовіддана любов до власної дитини, з другого, приводять її на шлях жертовного зречення

материнства. Відмовляючись від права материнства та віддаючи свого сина чужим людям, вона таким чином робить його повноцінним членом суспільства, знімає з нього ганебне тавро байстрюка. Право називатися матір’ю вона віддає за перспективу щасливого майбутнього для свого сина. Отже, жертовне материнство – головна характеристика героїні поеми “Наймичка”. Залишивши сина на виховання бездітному подружжю, вона перебуває поряд з ним як наймичка, віддаючи йому свою любов, але не маючи права розкрити таємницю свого материнства.

У змалюванні головного персонажа твору автор, безперечно, мав за взірець

богородичний образ. Страждання й самозречення героїні стають тут атрибутами святості – відповідно до християнської семантики жертовності, а тема материнства в Шевченковій поемі набуває майже релігійної висоти. В подальшій еволюції даної Теми поет прийде до поеми “Марія”, де богородичний аспект материнства, заявлений у “Наймичці” ще в підтексті, знайде своє безпосереднє вираження.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Поема Т. Шевченка “Наймичка”