Піквік – герой роману Ч. Діккенса “Посмертні записки Піквікського клубу”

Цей перший із знаменитих героїв Діккенса (авторитетні джерела називають його самим популярним) був задуманий як персонаж своєрідного коміксу, розповіді в картинках, причому на спортивну тему. Еволюція образу П. – приклад порушення початкового задуму – ситуації, коли захоплений автор радісно “пішов” за своїм героєм. П., який спочатку тільки карикатурний – товстенький, безглуздого виду лисий джентльмен в окулярах, “теоретик колюшки” і пустопорожнє мандрівник, у процесі розповіді знаходить усе більш індивідуалізовані риси,

нове несподіване чарівність. Звичайно, як кожен герой Діккенса, П. описаний з необхідним художнім перебільшенням, домінанта якого по ходу розповіді змінює спрямованість: якщо в перших випусках це був втілений бовдур, то у фіналі – уособлення доброти і доброти.

Короля робить оточення, і з появою в романі Сема Уеллер в образі П. визначальним стає героїчне якість. Його скромність, чесність і великодушність не крадуться загальної гротескністю розповіді, порядність і незахищеність від підступів ворогів – абсурдністю ситуації (наприклад, епізод із замахом на його свободу невдачливої “нареченої”). Гумор

і лукавство, властиві роману в цілому, щодо П. все більше наповнюються ліризмом завдяки образу Сема Уеллер, його вірного слуги-філософа, автора безсмертних афоризмів, визнаного виразника справді народного англійської свідомості. П. і його слуга – не випадково їх об’єднує спільне ім’я – утворюють стійку дихотомію “господар – слуга”. Вони відносяться до категорії парних героїв і подібні в цьому сенсі Дон Кіхоту і Санчо Панси, мольєрівських Дон Жуаном і СГА-нарелю, Короля Ліра і Шуту. Безпосередній вплив пари Піквік – Уеллер можна виявити і в сучасній англійській літературі, наприклад толкіеновскіе Фродо і Сем. Відносини між такими героями складаються за принципом тандему: структурно і концептуально доповнюючи один одного, вони утворюють необхідне художню єдність. Функціонально такі пари відрізняються, скажімо, від парних варіацій “слуга – господар” з “Трьох мушкетерів” (Д’Артаньян – Планше, Атос – Грімо, Араміс – Базен, Портос – Мускетон), де слуга щоразу – знижений до фарсу образ господаря. Сем Уеллер свідомо вибирає собі господаря, щоб спочатку опікувати його, коли той разом з групою однодумців робить щось на зразок ідилічного подорожі по провінційно-затишній Англії; потім опинитися біля нього в дні безглуздо-величавої епопеї тюремного ув’язнення, нарешті, щоб поставити свій особистий щастя в залежність від можливості знаходитися біля П.

Його відданість виправдана: “великий П.” – м’який і сором’язливий, але перш за все безкорисливий, делікатний і доброзичлива людина, повністю поглинений пристроєм щастя своїх ближніх, благотворно впливає на оточуючих, що підштовхує до виправлення навіть таких пропащих, природних шахраїв, як Джінгль та Джоб Троттер. У якийсь момент комічність його натури виявляється умовністю, формою, що маскує зворушливо-беззахисне, наївне, але сповнене гідності і благородства істота. З появою відданого слуги П. перестає бути блазнем – замість нього цю роль виконує Сем, що дає можливість персонажу в іншому ключі виявити істинно героїчні риси: великодушність, простоту, моральну цілісність, здатність зберігати людську гідність у будь-якій ситуації. За тонким спостереженням Честертона, “Сем Уеллер втілює веселе знання життя, Семюел П. – ще веселіше невідання… Діккєнс висловив дуже глибоке почуття, що породжувала віру в святість дітей, коли поставив нагорі того, хто слабкіше і простодушний. І кмітливість і наївність прекрасні; обидві вони забавні.

Але кмітливість повинна бути служницею, наївність – пані “. Піківікісти – і перш за все сам містер П. – відстоюють право на трепетно-серйозне, поважне ставлення до тихих, повсякденним радощів життя. Але типологічна близькість пари П. – Сем Уеллер до їх знаменитим прообразів дозволяє ще яскравіше виявити в романі Діккенса не тільки піднесено-романтичний дух сервантесівський пригод, але й філософську глибину бездонною шекспірівської трагедії.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Піквік – герой роману Ч. Діккенса “Посмертні записки Піквікського клубу”

Categories: Твори з української літератури

Links