Переказ – ПОЛЬОВА ЦАРІВНА

Парубок стояв, як зачарований. Йому здавалося – він зроду не чув такого свіжого, гнучкого голосу. У його в очах засвітилась одрада; лице прояснилося, наче хто збризнув його свіжою водою; серце затіпалось немов хто доторкнувся до нього.

Не встиг ступити десяти ступнів, як пісня,- тільки одна луна її бриніла ще над головою у ньому. Ще ступінь – зашелестіло жито, заколихалося, немов у йому щось борсалось, билось. Ще хвилина – із жита заманячила дівоча постать. Парубок стояв. Дівчина, як перепелка, знялась – і помчалась вподовж ниви. Низенька,

чорнява, заквітчана польовими квітками, вона й трохи не схожа була на селянок, часто запечених сонцем, високих, іноді дуже неповоротких дівчат. Маленька, кругленька, швидка та жвава, одягнена в зелене убрання, між високим зеленим житом,- вона здавалася русалкою.

Парубок спершу, мабуть-таки, чи й не прийняв її за ту польову царівну, бо стояв, як укопаний, розтягши й без того довгообразе лице, широко розкривши здивовані очі.

Дівчина одбігла трохи і собі стала. Озирнулась, глянула на його веселими очима, усміхалась свіжим, молодим личком. Тут її краще розглядів парубок. Чорне кучеряве волосся, заквітчане польовими

квітками, чудово вилося коло білого чола; тоненькі пасма того чорного, аж полискуваного хмелю спадали на біле, рум’яне личко, як яблучко наливчате; очі оксамитові, чорні,- здається, сам огонь говорив ними. Дві чорні брови, мов дві чорні п’явки, повпивалися над очима, злегенька прикритими довгими густими віями. Сама – невеличка, метка та жвава, з веселою усмішкою на виду, вона так і вабила до себе. Зелена бойова кар-сетка, з червоними мушками, червона в букетах спідниця, на шиї дорогі коралі, хрести, золоті дукати – усе гарно пристало до хорошої дівоцької вроди (За Панасом Мирним; 238 сл.).

Завдання до тексту

1. Визначити стиль і тип мовлення.

2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

1. Парубок стояв, як зачарований.

2. Дівчина, як перепелка, знялась – і помчалась вподовж ниви.

3. Польова царівна.

4. Опис дівчини.

3. Лексична робота.

• Заманячити (діалектне) – замаячити.

• Перепелка – перепілка, перепелиця.

• Полискувати – час від часу світитися переливчастим світлом; яскраво спалахувати час від часу.

4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Одрада, заманячила, вподовж, низенька, не схожа, непово ротка, маленька, кругленька, спершу, мабуть-таки, довгообразе, тоненькі, полискуваний, рум’яний, наливчатий, п’явки, злегень ка, невеличкий.

5. Питання до тексту.

• Що так привернуло увагу хлопця?

• Опишіть зовнішність головного героя.

• Опишіть дівчину.

• Доведіть, що дівчина змальована за фольклорними традиціями.

6. За складеним планом Переказ – ати текст.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Переказ – ПОЛЬОВА ЦАРІВНА

Categories: Скорочені твори

Links