Переказ – ПІДГОРЕЦЬКИЙ ЗАМОК

Зараз Підгорецький замок знаходиться в далеко не кращому стані. Для відвідувачів він закритий – реконструкція. За словами місцевих жителів, реконструкція триває вже дуже довго,

Але замок все руйнується і руйнується. Ніби то і гроші держава виділила, але до замку вони ніяк не можуть дійти. Деякі із замкових споруд знаходяться в аварійному стані: майже нічого не залишилося від північної оборонної стіни (першого рубежу оборони), напівзруйновані зовнішні сходи, сторожова башта північного бастіону скоро почне нагадувати Пізанську башту,

крізь камені, що облицьовували оборонні рови, вже зростають дерева, які прискорюють руйнування. У гіршому стані, ніж зараз, Підгорецький замок був, напевно, лише після взяття його козаками Хмельницького, а також після пожежі 1956 року. Місцеві жителі розповідають, що пожежа виникла через недбалість і тривала декілька тижнів. За цей час вигоріли повністю всі “нутрощі” замку: розкішні паркетні настили, фрески, декор внутрішньої обробки залів.

Але, не дивлячись на занепад, палацово-замковий комплекс в Підгірцях захоплює своєю красою і величчю, які поки що “камуфлюють” пошкодження і ніби переносять

відвідувачів в бурхливе XVII століття, коли відомі архітектори Андре дель Аква і Гійом де Боплан, на замовлення тодішнього коронного гетьмана Станіслава Конецпольського, створили цей архітектурний шедевр. Сталося це протягом 1635-1640 років. Підгорецький замок був побудований на одному з відрогів Подільської височини, до якого з північного боку прилягає низька заболочена рівнинна ділянка Малого Полісся. Замок був виконаний як зразок поєднання імпозантного палацу з бастіонними укріпленнями і свого часу вважався одним з кращих палацово-замкових комплексів Європи. Він має форму квадрата, сторона якого дорівнює приблизно 100 метрам. На його кутах розташовані п’ятикутні бастіони. Для будівництва використовували камінь і цеглу. Майже сучасний вигляд (не мається на увазі сучасні руйнування і занепад) палац отримав у першій половині XVIII століття, коли між триповерховими павільйонами і баштою на двоповерховій будівлі палацу побудували додаткові приміщення. Саме тоді палац укрили єдиним дахом. Головну замкову браму в XVIII ст. охороняли гармати равеліна, який, на жаль, не зберігся (3 Довідника; 309 сл.).

Завдання до тексту

1. Визначити тип і стиль мовлення.

2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

1. Стан замку.

2. Запланована реконструкція.

3. Пожежа в замку.

4. Зведення замку.

5. Форма пам’ятки.

3. Лексична робота.

• Бастіон – старовинне укріплення – п’ятикутна бойова споруда на розі фортечного муру; невеликий форт. Узагалі укріплення різного типу.

• Імпозантний – який справляє враження, звертає на себе увагу; поважний.

• Камуфлювати – зображати що-небудь в якому-небудь іншому або спотвореному вигляді, приховуючи його справжню сутність, зміст; маскувати.

• Равелін – допоміжна фортифікаційна споруда трикутної форми, розташована поза огорожею старовинної фортеці між двома бастіонами.

4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Підгорецький замок, реконструкція, напівзруйнований, пів нічний бастіон, Пізанська башта, палацово-замковий комплекс, Андре дель Аква, Гійом де Боплан, коронний гетьман Станіслав Конецпольський, Подільська височина, Мале Полісся, імпозант ний, триповерховий павільйон, двоповерхова будівля.

5. Записати числівники словами.

1956 року, протягом 1635-1640 років, приблизно 100 метрам, у першій половині XVIII століття.

6. Питання до тексту.

• У якому стані зараз знаходиться замок?

• Яка частина пам’ятки зруйнована?

• Хто збудував замок і коли?

• Чому замок вважався одним із кращих у Європі?

• Розкажіть про укріплення замку.

7. За складеним планом Переказ – ати текст.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Переказ – ПІДГОРЕЦЬКИЙ ЗАМОК