Переказ – ФОРТЕЦЯ В КРИМУ

Фортеця Султанів – над самою протокою. Біля фортеці стоять дві поіржавілі велетенські гармати. Ядра, вистрілені колись із цих гармат, пробили віковічні мури Константинополя, і крізь пробоїни увійшов до міста Магомет II Завойовник, щоб стяти голову останньому візантійському імператорові Костянтину Палеологу і погрозити всьому світові своїм мечем.

Тепер грізні жерла цих гармат уже не страшні нікому. Але вони є, їх ще не скинули в море, вони свідчать про колишню войовничу могутність Порти, хоч нині стережуть тюрму.

Заходить сонце. Море

щедро кидає на берег червоні шалеві хустки, та враз кається за свою щедрість і швидко хапає їх із ріні, залишаючи тільки черлені тороки на піску. Ніч западає раптом, сонно дихає вода, як людина в трудному сні – поривчасто, зрідка.

І так без кінця: тижні, місяці, роки… І тільки, як сон, згадуються Іслам-Гіреєві ворожба старої циганки і дитяче пророцтво дівчинки Мальви. Немає нічого…

А молода сила нуртує і біль визоляє душу.

Крим. Ісламові зрідка приносять вісті з батьківщини. Іноді запливе в затоку якась рибацька байдарка – то, гляди, вірні переодягнені капикулу.

Яничарський гарнізон роз’їхався

з Кафи по півострову забирати татарських юнаків у аджем-оглани.

У Криму голод. Сарана доконала степ. Люди у відчаї йдуть за Перекоп і не повертаються, залишаються жити на Диких полях. Усе більше й більше людей купують грамоти в хана, а він радо дає, бо хоче бахчисарайський палац уподібнити до стамбульського Біюк-сарая. Крим пустіє (Р. Іваничук; 223 сл.).

Завдання до тексту

1. Визначити стиль і тип мовлення.

2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

1. Фортеця Султаніє – над самою протокою.

2. Заходить сонце.

3.1 так без кінця: тижні, місяці, роки…

4. Крим.

5. Сарана доконала степ.

3. Лексична робота.

• Рінь – берег або дно річки з грубого піску, гравію, гальки.

• Черлений – темно-червоний, багряний.

• Сарана – Тут Велика кількість людей як уособлення зажерливої та руйнівної сили.

4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Велетенський, віковічні мури, Іслам-Гірей, пророцтво, бах чисарайський палац, півострів, Біюк-сарай, аджем-оглани, Дике поле.

5. Питання до тексту.

• Де знаходиться фортеця Султанів?

• Що згадує Іслам-Гірей?

• Куди роз’їхався яничарський гарнізон?

• Яка ситуація склалася в Криму?

• Про який період в історії України йдеться у творі?

6. За складеним планом Переказ – ати текст.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Переказ – ФОРТЕЦЯ В КРИМУ