Переказ – ДНІПРОВСЬКА ПРИРОДА

Минуло тільки два тижні, а вже були готові до походу в море півсотні добрих чайок.

Передав Сулима Січ наказному отаманові, і одного ранку, забравши на чайки дві з половиною тисячі товариства, зійшов на чардак найбільшої чайки, щоб оглянути все військо.

Велична та могутня була постать запорозького ватажка. Засмагле вітрами обличчя з великими, блискучими очима і пишними над ними бровами одбивало завзяттям, довгі вуси й трохи посивілий оселедець скрашали те обличчя ознаками досвіду й спокою, а срібна булава, що блищала в його дужій руці,

нагадувала всім про велику владу запорозького кошового отамана.

Упевнившись, що все упорядковано добре, кошовий зняв шапку й перехрестився на схід сонця… А на сході, за Дніпром, саме вставало сонечко і грало рожевим промінням по рівній, як скло, пелені Дніпра, звеселяючи своїм сяйвом розлогі, вкриті зеленими плавнями береги широкої ріки.

Перехрестився отаман, і всі Козаки, слідом по ньому, скидали шапки та хрестилися, посилаючи рідній Україні своє останнє привітання…

Надівши шапку, кошовий махнув булавою – і вмить сотні весел, вдаривши у прозорі хвилі річки, заблищали срібною сльозою, а блискуча

пелена Дніпра скаламутилася водокрутнями. Козацькі чайки рушили од Січі і розбіглися од Микитиного Рогу аж до плавнів, вкривши широкий Дніпро червоними запорозькими жупанами.

Увесь день пливли козаки поміж зеленими плавнями, втішаючись веселою красою рідної річки. Обабіч козаків, берегами, верби та явори купали в Дніпрі свої гнучкі та зелені віти; протоками коливалися од вітру та шелестіли очерети, по озерах табуни

Лебедів ячали та дикі гуси герготали; у гущавині плавнів співоче птаство піснями заходилося, горлиці буркотіли та зозулі віщували; незграбні ж білі баби всі коси Дніпрові обсіли, жовтий пісок своїм білим пір’ям, мов снігом, припорошили… Дивляться запорожці на свій рідний Великий Луг – не надивляться, слухають – не наслухаються… (А. Кащенко; 277 Сл.).

Завдання до тексту

1. Визначити стиль і тип мовлення.

2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план

1. Минуло тільки два тижні.

2. Запорізький ватажок.

3. Козацькі чайки рушили од Січі.

4. Увесь день пливли козаки поміж зеленими плавнями…

3. Лексична робота:

• Булава – символ влади гетьмана (історичне).

• Водокрутні – вир (діалектне).

• Жупан – старовинний верхній чоловічий одяг.

• Обабіч – з обох боків, на обидва боки.

• Пелена – суцільний покров (чого-небудь легкого, невагомого), який обволікає що-небудь з усіх боків (переносне значення).

• Плавні – це заболочені, порослі вологолюбною рослинністю низькі береги річок, що затоплюються під час повені.

• Чайка – бойовий довбаний човен запорізьких козаків з вітрилами та веслами, обшитий зовні дошками або очеретом для кращої плавучості та захисту від ворога.

• Чардак – палуба судна (застаріле).

• Ячати – жалібно кричати, квилити.

4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. Півсотні, запорозький, посивілий, упевнившись, перехрести тися, водокрутні, Микитин Ріг, Великий Луг, обабіч, шелестіти, очерет, незграбний, слухають – не наслухаються.

5. Дібрати означення до іменників.

Чайка (козацька, найбільша), ватажок (запорозький), обличчя (засмагле), очі (блискучі), брови (пишні), вуса (довгі), оселедець (посивілий), булава (срібна), рука (дужа), проміння (розлоге), плавні (зелені), привітання (останнє), хвилі (прозорі), сльоза (срібна), Дніпро (широкий), жупани (козацькі), віти (гнучкі, зелені), пісок (жовтий), пір’я (біле).

6. Виписати з тексту порівняння, метафори.

7. Розкажіть, що ви знаєте про козацькі походи.

8. Розкажіть, що вам відомо з історії про Великий Луг.

9. За складеним планом Переказ – ати текст.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Переказ – ДНІПРОВСЬКА ПРИРОДА