Паливна промисловість Росії

Паливна промисловість – Частина паливно-енергетичного комплексу. Вона включає галузі по видобутку й переробці різних видів палива. Провідні галузі паливної промисловості – нафтова, газова й вугільна.

Нафтова промисловість. У сирому виді нафту майже не використовують, але при переробці одержують високоякісне паливо (бензин, гас, солярку, мазут) і різноманітні з’єднання, що служать сировиною для хімічної промисловості. По запасах нафти Росія займає II місце у світі.

Основна база країни – Західна Сибір(70% видобутку нафти). Найбільші

родовища – Самотлор, Сургут, Мегион. Друга по величині база – Волго-Уральська. Розробляється вже майже 50 років, тому запаси сильно виснажені. З найбільших родовищ варто назвати – Ромашкинское, Туймазинское, Ишимбаевское.

У перспективі можлива розробка нових родовищ на шельфі Каспійського, а так само Баренцево, Карського й Охотського морів.

Частина нафти переробляється, однак більшість нафтопереробних заводів перебуває в європейській частині Росії. Сюди нафта передається по нафтопроводах, частина нафти по нафтопроводу “Дружба” передається в Європу.

Газова промисловість. Газ

найдешевший вид палива й коштовна хімічна сировина. По запасах газу Росія займає I місце у світі. У нашій країні розвідано 700 родовищ. Основна база видобутку газу – Західна Сибір, а найбільші родовища – Уренгойське і Ямбурзьке. Друга по величині база по видобутку газу це – Оренбургско – Астраханська. Газ цього району має дуже складний склад, для його переробки побудовані великі газопереробні комплекси. Природний газ добувається так само в Тимано-Печорському басейні (менш1% від всього видобутку), відкрите родовище на шельфі Балтійського моря. У перспективі можливе створення ще однієї бази – Іркутська область, Якутія, Сахалін.

Для транспортування газу створена єдина газопровідна система. 1/3 газу, що добувається, експортується в Білорусь, Україну, країни Балтії, Західну Європу й Туреччину.

Вугільна промисловість. Запаси вугілля в Росії дуже великі, але видобуток набагато дорожче в порівнянні з іншими видами палива. Тому після відкриття найбільших родовищ нафти й газу частка вугілля в паливному балансі скоротилася. Вугілля використовується як паливо в промисловості й на електростанціях, а коксівне вугілля – як сировина для чорної металургії й хімічної промисловості. Головними критеріями оцінки того або іншого родовища вугілля, є – собівартість видобутку, спосіб видобутку, якість самого вугілля, глибина й товщина шарів.

Основні райони видобутку зосереджені в Сибіру (64%). Найважливіші вугільні басейни – Кузнецький, Кансько-Ачинський і Печорський.

Проблеми. Вугільна промисловість перебуває в глибокій кризі. Застаріло й изношенно встаткування, рівень життя населення вуглевидобувних районів украй низок, екологічна ситуація дуже несприятлива.

Розробка нових родовищ нафти й газу на шельфах морів, вимагає серйозної екологічної експертизи, оскільки ці частини морів дуже багаті рибою й морепродуктами.

Інший напрямок розвитку нефтенной і газової промисловості це будівництво газо – і нафтопроводів і нових нафтопереробних заводів поблизу споживача, але це небезпечно й, насамперед з погляду екології.

Таким чином, найважливішим напрямком російської паливної промисловості є впровадження нового обладнання й сучасних безпечних технологій


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Паливна промисловість Росії