Охарактеризуйте образ Енея за однойменною поемою І. Котляревського

” Енеїда ” І. П. Котляревського належить до травестійного жанру [від італ. переодягати], в якому використовується сюжет певного твору для зображення зовсім іншого, ніжу оригіналі, життя. Героїчний зміст оригіналу письменник подає в зниженому, жартівливому плані. Таким чином урочисто-піднесена розповідь перетворюється на бурлескну.

Назва твору пов’язана з ім’ям головного героя – Енея. За грецько-римською міфологією, Еней – син дарданського царя Анхіза і богині Афро-діти, один із героїв Троянської війни, оспіваної Гомером

(VIII-VII ст. до н. є.) в “Іліаді” й “Одіссеї”.

Еней є говним героєм поеми. Але Еней не сам, з ним усюди і завжди його вірні побратими-троянці. Яким же зображує І. П. Котляревський головного героя?

Еней – відважний, хоробрий ватажок, який повів своє військо до Латинської землі. Автор, хоча іноді й за допомогою не дуже шанобливих епітетів, але з любов’ю змальовує його:

Еней був парубок моторний І хлопець хоть куди козак, Удавсь на всеє зле проворний Завзятіший од всіх бурлак. Еней здатний і на бійку, і на розваги, і на “дипломатичні стосунки” з Ла-тином, Ацестом, Евандром та іншими царями; вміє

майстерно танцювати, любить випити і погуляти.

Портретний образ Енея зустрічаємо на сторінках поеми багато разів. Автор то милується ним:

Прямий, як сосна, величавий, Бувалий, здатний, тертий, жвавий, Такий, як був Нечеса-князь, На нього всі баньки п’ялили, І сами вороги хвалили, Його любив всяк – не боявсь. А то змальовує у досить-таки непривабливому вигляді: Напали з хмелю перелоги, Опухли очі, як в сови, І ввесь обдувся, як барило,

Еней у Котляревського і ланець, і поганець, “мутив, як на селі москаль”. Він – призвідця і злодіяка всіляких витівок і бешкетів. У мирний час Еней любить добряче почастуватися хмільним, усмак поїсти, до втоми погуляти, досхочу виспатись. За розвагами й пиятикою він забуває навіть мету свого життя – побудувати нове царство, і Зевс мусить не дуже чемно нагадати йому про це. Енеєві притаманні й інші людські слабкості.

Разом з тим він наділений і досить симпатичними рисами: він “ласкавий, гарний і проворний, і гострий, як на бритві сталь” (тобто дотепний), доброзичливий, легко сходиться з людьми. Еней – вимогливий і суворий начальник, але добрий і справедливий, постійно дбає про своїх гольтіпак-троянців, тужить за загиблими. У скрутну хвилину, як справжній запорожець, звертається за правдою до громади.

Мужність Енея захоплює автора протягом усієї поеми. На полі бою Еней – мудрий, завзятий полководець:

Кричав, с

І супротивних потрошив:

Махне мечем – врагів десятки

Висновок. Іменем Енея названо поему І. П. Котляревського. Незважаючи на суперечливість його образу, що поєднує високе й низьке, автор милується ним, захоплюється його мужністю. Еней показаний хоробрим воїном, справжнім патріотом вітчизни.

Опорні слова й поняття: травестія, бурлеск, високе й низьке в національному характері, героїчне змалювання героя, народний гумор.

План відповіді

1. Народна пісня як відображення характеру народу.

2. літературне освоєння скарбів народної поезії.

3. Пісні у п’єсі ” Наталка Полтавка ” як засіб характеротворення персонажів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Охарактеризуйте образ Енея за однойменною поемою І. Котляревського