Онєгін і Чацкий

Він у якімсь ступені нагадує декабриста, що вступає в “протиріччя із суспільством”, вільнодумної, утвореної й рішучої людини, для якого на першому місці коштує ідея, “високі Думи “, а потім уже йде все інше. Він навіть жертвує любов’ю Софії, але ж він свідомо йде на конфлікт, тільки через неможливість відступити від своїх переконань, від почуття боргу перед суспільством. У такий спосіб виникає конфлікт між почуттям і боргом, що ще неодноразово стає головною темою для багатьох добутків того часу. Чацкий, також як Онєгін, виявляє собою

досить розповсюджений тип тодішньої дворянської молоді, тільки він позбавлений тих світських забобонів, які властиві Онєгіну. Він, скоріше, романтик, з тих, що мріяли про перетворення своєї батьківщини, з ентузіазмом і повні патріотизму, що кидалися на пролам барикад, вибудуваних прихильниками феодальної старовини, лжепатриотами, до числа яких ставиться Фамусов і все його оточення. Чим же все-таки схожі ці два герої, світський Онєгін і просвітитель Чацкий, герої різних добутків, але однієї епохи?

Звичайно ж, вони походять із того самого суспільства, вони ровесники, обоє розумні, проникливі, обоє бачать

неспроможність світського життя, оголюють її суть від покривів зовнішньої мішури й блиску. Обоє намагаються знайти себе, знайти себе, подорожуючи або переміняючи обстановку, максимально наближаючись до природи. В обох невдало складаються відносини зі слабкою підлогою, але, однак, причини для цього трохи різні. Якщо Чацкий, усе ще закоханий у Софію, поступово разочаровывается в ній, знаходячи в її характері риси ненависного йому загальста, то Онєгін, встре-чаясь із Тетяною, уже перебуває в глибокому розчаруванні від життя, тому й на любов Тетяни він реагує шляхетно, але з побоюванням, усвідомлюючи тім, що він не здатний стати благопристойним чоловіком і батьком сімейства, що так заохочує-ся в тім самому нещасливому суспільстві, від якого він хоче бігти.

Чацкий персоніфікує собою живий розум, передові прагнення, вогонь, рух, бурхливу просвітительську діяльність. Онєгін виявляється більше пасивним на такому тлі, людиною з вогником, що майже потух, але який ще можна розпалити, тільки зробити це треба комусь іншому, роздути вогонь і перетворити його впламя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Онєгін і Чацкий