Олександр Сергійович Пушкін – Петербург (1817 – 1820)

Після закінчення ліцею Пушкін був визначений у колегію іноземних справ, згодом (в 1832 році), колегія перетворилася в міністерство закордонних справ. Серед товаришів по службі Пушкіна був Грибоєдов. Через місяць після надходження на службу Пушкін уже одержав відпустку до вересня й біля двох місяців провів у Михайлівськім, псковському маєтку матері. Потім Пушкін майже безвиїзно залишався три роки в Петербурзі (не вважаючи поїздки в Михайловское влітку 1819 року). Після ліцею в 1817 році Пушкін друкується в журналах, підбирає вірші для свого збірника,

хоче випустити свою книгу. Працює над поемою “Руслан і Людмила”, що він почав писати в останній рік ліцею. Літературна обстановка після закінчення ліцею Пушкіним змінилася.

Якщо останній рік ліцею пройшов ідеологічним впливом “Арзамаса”, те тепер, коли Пушкін, нарешті, одержав можливість особистої участі в засіданнях цього суспільства, воно раптом припинило своє існування. Пушкіна закінчив ліцей саме в період реорганізації таємних суспільств.

В 1816 році було засновано перше революційне співтовариство “Сполучник Порятунку”. Природно, що перші враження Пушкіна після виходу з ліцею

були політичними. Розширенню політичного кругозору сприяло знайомство з Миколою Тургенєвим, гарячим прихильником звільнення селян, Чаадаєвим, часте спілкування з ліцейським товаришем Пущиним, що вступив у таємне суспільство, і із численними представниками ліберального офіцерства, з якими Пушкін зав’язав дружні відносини ще з лицейства. У таємні суспільства Пушкін не вступає. У березні 1819 року він вступає в дружнє літературне суспільство “Зелена лампа”, там за гулянками йде поширення ліберальних ідей і критика александровского режиму. У цей період Пушкін написав політичні вірші: “Вільність” (1817 рік), “До Чаадаєва” (1818 рік), ” Казки ” (1818 рік), ” Село ” (1819 рік). У цих віршах простежується вплив на Пушкіна помірно-ліберальних ідей. Нерадикальність програми Пушкіна створила йому дурну репутацію в уряді. Під ім’ям Пушкіна ходили цикли епіграм, спрямованих проти Олександра, Аракчеева й інших, але далеко не всі вони, як це можна думати, належать Пушкіну. Вірші Пушкіна стали знаряддям літературної пропаганди в руках членів таємних суспільств.

Вони одержали величезне поширення в списках, особливо серед офіцерства, і створили славу Пушкіну не в меншому ступені, чим його добутку, що з’являлися в пресі. У ті роки Пушкін захоплюється театром. Але театр “хворий” політикою й носить зовсім нетеатральний характер. У Пушкіна зав’язуються зв’язки в театральному світі. Він прийнятий у коло Шаховского й належить “лівому флангу” театральних крісел. За два роки – 1818 і 1819 – Пушкін надрукував тільки шість віршів. Пушкіна посилено писав у ці роки “Руслана й Людмилу”. У петербурзький період Пушкін вів досить дозвільне життя, відвідував світські салони (зокрема, салон княгині Голіциній). Пушкіна постійно проводив час серед молодого офіцерства. Пиятики, карти й серцеві захоплення найрізноманітнішого характеру були звичайною формою час провождения Пушкіна, не занадто обтяженого службою.

Пушкін настільки яскраво бравірував своїм положенням опозиційного цивільного поета, що царський уряд не могло не помітити этого. Зібралася “гроза”: Олександр I вирішив розправитися з Пушкіним і заслати його в Сибір або в Соловки, разнеся навіть слух, що Пушкін був відвезений у таємну канцелярію й висічений. Про нього клопотав Карамзин, через що був зм’якшений вирок, і було висунуте рішення вислати Пушкіна в Катеринослав. Канцелярія його перебувала у віданні колегії іноземних справ, і, таким чином, посилання мала пригожу форму перекладу по службі. 6 травня Пушкін уже повинен був виїхати з Петербурга. На той момент “Руслан і Людмила” уже перебували в пресі, а випуск свого збірника віршів він довірив Всеволожскому.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Олександр Сергійович Пушкін – Петербург (1817 – 1820)