Олександр Іванович Купрін – яскравий представник школи критичного реалізму XX століття

Критичний реалізм, як напрям, народився ще в XIX столітті. У XX столітті він знайшов своє вираження у творчості багатьох відомих письменників. Серед них О. І. Купрін, про який Паустовський писав: “Ми повинні бути вдячні Купріну, за його глибоку людяність, за його найтонший талант, за любов до своєї країни і величезну віру в щастя свого народу, і, нарешті, за ніколи не вмирала в ньому здатність загорятися від самого незначного дотику з поезією “.

Олександр Іванович Купрін – один з найбільш талановитих російських письменників. Визнаний

майстер короткого оповідання, автор чудових повістей, він зумів показати в своїх творах широку, різноманітну картину російського життя кінця минулого і початку нинішнього століття. “Людина прийшла у світ для безмірної волі творчості і щастя” – ці слова з купринского нарису можна було б взяти епіграфом до всього його творчості. Великий життєлюб, він вірив, що життя стане краще, і мріяв, що прийде час, коли всі люди будуть щасливі.

Розповідь Купріна “Гранатовий браслет” – це не просто історія кохання, це глибоке міркування про те, яке значення має любов в житті людини. У круговерті повсякденних турбот,

невідкладних справ людина прагне зробити кар’єру, оволодіти життєвими висотами і забуває, що нічого немає на світі вище і прекрасніше любові. Купрін напо минает нам про це. Любов Желткова до Віри допомогла князю Василю зрозуміти самого себе, відкрити для себе велику життєву істину. Адже до цього між ним і його дружиною не було духовного зв’язку. Особливе значення в оповіданні має образ Аносова. Саме його слова про вічну, виняткової любові виявилися пророчими.

У повісті “Поєдинок” ми бачимо зображення “повального потворного гульні” офіцерів, а також жах, тугу і божевілля людини, якого знущання доводить до відчаю, крайнощі (образ Хлєбникова). Протест проти насильства, породженого нудьгою, вульгарністю життя (самогубство солдатів), загибель людської душі серед тупості, гидоти, нерозуміння (образ Незнанського). Ромашов самотній, він не схожий на інших. Неординарний погляд на людину відрізняє Ромашова, так само як і неприйняття панують навколо відносин. Він людина співчуваючий і відчуває жалість до людей.

Його антиподи – подружжя Миколаєві. Романтична, чиста любов стикається з холодним розрахунком. Таким чином, “поєдинок” відбувається між вульгарністю і благородством, чистотою любові і холодної ощадливістю. Між добротою, людяністю і жорстокістю. Вічний поєдинок між добром і злом. Гуманізм, доброта, душевна мудрість – ось чому можна вчитися у А. І. Купріна.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Олександр Іванович Купрін – яскравий представник школи критичного реалізму XX століття

Categories: Твори з української літератури

Links