Образ жінки-трудівниці (за поезією Грабовського)

У своїй творчості Павло Грабовський правдиво показав тяжке становите людей, їх горе і біль, вивів образи знедолених і скривджених.

Поет добре знав про безправність, приниження, важку працю і злиденність жінки з низів сучасного йому суспільства. В його творчості особливе місце займає образ трудівниці.

Поезія “Швачка” дуже маленька за обсягом, але скільки в ній думок і почуттів! Жінка важко працює. Вона дуже стомлена. Від щоденної тяжкої роботи в неї “рученьки терпнуть, злипаються віченьки”. Ця виснажлива праця на інших, на

зманіжених і вередливих паненят “кров висисає”.

Глибока туга звучить у сумних рядках про одноманітну роботу, яка дає лише злиденний заробіток. Але жінка проклинає свою роботу тільки нишком. Вона боїться її втратити, бо змушена сама йти у “вільну неволеньку”, щоб не загинути з голоду. Цей вірш-протсст проти знущання над трудівницею є гнівним докором тим, хто зневажає людину.

Глибоким ліризмом і співчуттям овіяний образ учительки в поезії “Трудівниця”. Вона є ніби узагальненим образом усіх тих, хто працював на ниві народної освіти. З великою любов’ю та пошаною говорить поет про її діяльність:

“рук і на час не складала, щиро кохала діток”, “зайде в хатину нужденну, словом усіх повіта”, “дасть, коли треба, поради, викладе все до пуття”.

Всі ці турботи вчительки сприймалися селянами як необхідна і звичайна справа, і тільки смерть змушує людей зробити висновок, що вони за своїми щоденними клопотами дуже мало знали про цю добру і щиру людину.

Образу жінки-матері присвячені вірші “Сон” та “До матері”. Сумуючи за власною матір’ю та сестрою, Грабовський з болем говорить про їхню тяжку долю, про важку працю, у якій минає все життя:

А в хаті… гам знудилась мати.

Ізнудьгувалася сестра.

Поблідло личко, згасли очі,

Надія вмерла, стан зігнувсь.

У кожному рядку поезії Грабовського, присвячених зображенню тяжкого життя трудового народу, відчувається глибока любов поета-громадянина до знедолених людей, віра в їхнє краще майбутнє.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Образ жінки-трудівниці (за поезією Грабовського)

Categories: Твори з української літератури

Links