Образ Понтія Пілата: покарання за боягузтво (По романі М. А. Булгакова “Майстер і Маргарита”

1. Місце роману у творчості письменника. 2. Образ Понтія Пілата. 3. Злочин і борошна совісті. 4. Образ Майстра.

5. Воздаяние. Боягузтво – мати жорстокості. М. де Монтень Роман “Майстер і Маргарита” став вінцем творчості М. А. Булгакова. Цей добуток дійшло до читачів через багато років послу смерті автора. Його можна з повним правом назвати унікальним добутком.

Письменник спочатку задумував роман як апокрифічне “євангеліє від диявола”. Але з роками задум став більше складним. У романі сполучаються сложнейшие філософські й релігійні

питання, а також фантастичні й сатиричні мотиви Особливої уваги заслуговує проблема морального вибору героїв, тема відповідальності за свої вчинки.

У романі ця тема розкривається завдяки Понтію Пілатові й Майстрові. Ці люди гідні обвинувачення в боягузтві. Але чи може бути обвинувачений у боягузтві “жорстокий п’ятий прокуратор Іудеї” Понтій Пілат? Адже колись він відважно кидався в атаку, за ним ішла всі кінноти…

Так, цього не можна заперечувати Але наскільки змінився Понтій Пілат, коли став прокуратором Іудеї. Тепер він убраний владою. Здавалося б, він повинен бути мудрим і сміливим.

Але страхи й сумніви задовольняють над ним.

Коли перед Понтієм Пілатом виявився бродячий філософ, прокуратор відразу ж починає думати про “закон про образу величності”. І представляє людину з “запалим беззубим ротом”, виразкою на чолі й золотим вінцем на плішивій голові, тобто імператора Тиверия. Понтій Пілат боїться гніву імператора Саме тому він не хоче врятувати бродячого філософа. Загибель безневинної людини не здається прокураторові Іудеї таким вуж страшним злочином.

Набагато страшнее йому здається викликати на себе гнів імператора. Що це, якщо не боягузтво? Кожний відповідає за свої вчинки. Понтій Пілат не виключення Але не можна обдурити свою совість. І після смерті Иешуа Понтій Пілат намагається загладити свою провину.

Він посилає вбивць до донощика, що став причиною загибелі бродячого філософа. Це знову показує, що для Понтія Пілата нічого не значить чуже життя. Хіба смерть донощика зможе спокутати провину самого Понтія Пілата? Ні, прокураторові не буде від цього легше.

Він просто вживає у своїх очах спробу виправдатися. Чи можна назвати каяття прокуратора щирим? Або воно фальшиве, лицемірне?

Хочеться думати, що це не так. Понтій Пілат страждає від страшних головних хворій Тільки Иешуа міг йому допомогти. Головний біль – це свого роду розплата. Не випадково голова перестає боліти, коли прокуратор розуміє, що правильно дозволив ту або іншу проблему. Після загибелі Иешуа Понтій Пілат замислюється над тим, що повинен був би пожертвувати своєю кар’єрою, щоб урятувати бродячого філософа Але зробити вже нічого не можна.

Боягузтво прокуратора виявилася головною причиною трагедії. Понтій Пілат іде проти своєї совісті, робить жорстокий учинок, прирікаючи на загибель безневинної людини. Тема боягузтва так чи інакше зачіпає й Майстри. Він створює дивний добуток про Ісус Христі й Понтію Пілаті. Але, на жаль, релігійна тематика в суспільстві заборонена.

І в Майстра не вистачає сил, щоб захистити, відстояти свій утвір По суті своєї, майстрові не вистачає сміливості, він добровільно здається, відправляється в божевільний будинок, коли після арешту бачить, що його квартира зайнята. Майстер винний у гріху боягузтва. Він робить зрадництво стосовно себе самому, спалює роман.

Чи можна зрівняти боягузтво майстра й Понтія Пілата. Адже по суті обоє цих чоловік найбільше боялися покарання з боку влада імущих. Але що втрачали ці люди? Адже Понтій Пілат зовсім не боїться смерті, готовий отруїтися Але в той же час одне згадування про імператора викликає в нього найсильніший страх. Майстер боїться не за себе, а за Маргариту, що любить найбільше.

У фіналі роману раскаявшийся Понтій Пілат виявляється гідним світла. А майстер вознагражден тільки спокоєм. Він не шкодує про те, що спалив роман, не бачить свого гріха. І тому він виявляється недостоин раю


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Образ Понтія Пілата: покарання за боягузтво (По романі М. А. Булгакова “Майстер і Маргарита”