“Недоук” Комедія на п’ять дій

ЯВА I
ГР. Простакова, розглядаючи новий каптан Митрофана, лає Тришку за те, що той тягар і зіпсував річ. Вона відправляє Єреміївна за кравцем, а Митрофана – за батьком.

ЯВА II

Простакова, називаючи Тришку “худобою” і “злодійський харей”, лає його за зіпсований каптан. Тришка виправдовується: він самоук. На це Простакова відповідає, що перший кравець теж ні в кого не вчився. На що Тришка геніально заперечує:

– Так перший кравець, може бути, шив гірше і мого.

ЯВА III

Простакова лає чоловіка, що він від неї ховається,

і просить вирішити суперечку про каптані. Простакова здається, що каптан мішкувато (тобто великий). Простакова сварить чоловіка, а той відповідає: “При твоїх очах, мої нічого не бачать”. Простакова нарікає, що Бог дав чоловіка-дурня.

ЯВА IV

З’являється Скотініних і питає, кого хоче покарати сестра в день його змови? У другий день він сам допоможе покарати будь-якого: “Не будь я Тарас Скотініних, якщо у мене не всяка вина винна”. Роздивляючись каптан Митрофана, Скотініних говорить, що він зшитий “ізряднехонько”. Простакова велить Єреміївна нагодувати Митрофана, бо скоро вчителя прийдуть. Єреміївна

відповідає, що він вже 5 булок з’їв, а до цього всю ніч пронидіти від обжерливості. Митрофан розповідає, що його мучили кошмари: матінка била батюшку. Митрофан шкодує, що мати втомилася від бійки. Гж. Простакова називає сина “моя втіха” і відправляє його попустувати.

ЯВА V

Простакова і Скотініних розмовляють про Софії. Скотініних пропонує: не гріх би їй дізнатися про змову. Простакова відповідає, що нічого їй доповідатися. І згадує, як вона добре ставиться до сироті. Простаков ж уточнює, що разом з Софією взялися ми наглядати і за її сільце. Дружина різко обриває його. Скотініних не терпиться одружитися, щоб об’єднати землі і розводити свиней, до яких у нього “смертна полювання”. Простакова стверджує, що Митрофан весь у дядька, теж обожнює свиней.

ЯВА VI

Входить Софія з листом, але ні Скотініних, ні Простакова його прочитати не можуть і хизуються тим, що в їхньому роду зроду не було грамотіїв.

ЯВА VII

Входить Правдин, Простакова просить його прочитати лист, але Правдин спочатку запитує дозволу у Софії, пояснюючи, що чужих листів не читає. З листа з’ясовується, що Софія – “спадкоємиця доходу з десяти тисяч”. Скотініних і Простакова приголомшені. Простакова кидається обіймати Софію. Скотініних розуміє, що його змовою вже не бути.

ЯВА VIII

Слуга оголошує Простакова, що в село ввійшли солдати з офіцером. Простакова лякається, але чоловік її заспокоює, що офіцер не допустить безладу солдатів.

ДІЯ ДРУГА

ЯВА I

Мілон несподівано зустрічається з давнім приятелем Правдіна і каже, що спішно їде до Москви, журиться, що не знає нічого про свою кохану, може бути, що піддається жорстокості. На що Правдин розповідає, що і в даному сімействі жорстока дружина і дурний чоловік. Він же, Правдін, сподівається покласти край “злобі дружини і дурості чоловіка”. Мілон задоволений, що його друг має на те повноваження. Входить Софія.

ЯВА II

Мілон щасливий від зустрічі з коханою, а Софія скаржиться на утиски, які довелося їй пережити в будинку Простакова. Софія здивована сьогоднішньої зміною до неї Простакової. Мілон ревнує, але Софія змальовує тупість Митрофана, і Мілон заспокоюється. Софія впевнена, що її доля в руках дядька, який скоро приїде. З’являється Скотініних.

ЯВА III

Скотініних скаржиться, що сестра, яка викликала його з маєтку на змову, різко змінила свій намір. Він говорить Софії, що її у нього ніхто не відніме. Мілон обурений такою зухвалістю. Скотініних погрожує помститися Митрофану, яке переходить йому шлях.

ЯВА IV

Єреміївна вмовляє Митрофана повчитися, а він її обзиває “старої хричовка”. Увійшовши Скотініних загрожує Митрофану розправою. Єреміївна кидається на захист свого вихованця. Скотініних відступає.

ЯВА V

Простакова запобігає перед Мілонов і Софією, говорить, що чекає-не дочекається її дядечка, а потім починає розповідати, як вона любить Митрофана та піклується про нього, лише б його в люди вивести. З’являються вчителя, не бозна-які, зате дешево їм платити. Цифіркін скаржиться, що третій рік не може навчити Митрофана дії з дробами. Правдин і Мілон переконуються, що вчителі нікудишні, і йдуть, щоб не заважати занять Митрофана.

ЯВА VI

Простакова просить Митрофана повторити пройдене з вчителями. А син скаржиться їй на дядька, який ледве не вбив його. Простакова накинулася на Єреміївна, чому та не вступилася за “дитини”. Потім вона велить мамці нагодувати вчителів і продовжити вчення. Йдучи, вчителі скаржаться на свою нещасну долю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


“Недоук” Комедія на п’ять дій

Categories: Твори з української літератури

Links