Національний характер поезії У. Уітмена

Спосіб життя відомого американського поета Волта Вітмен чимось схожий на життя багатьох його колег: він рано змушений був кинути школу, заробляючи на життя, працював розсильним, учнем друкаря, вчителем у сільській школі, був імпортером і редактором кількох нью-йоркських газет. Шлях його у літературу був насичений подіями, враженнями, різноманітними інтересами. Складний і досить суперечливий, одержимий безмежним гонором, Уітмен претендує на звання американського творця епічної поезії. В. Уїтмен описує, за його словами, “Єдину, неподільну,

небувалу, велику, складну демократичну націю”.

Поет мав радикальні політичні погляди: гнівно виступав проти рабства, заражаються ідеями свободи і демократії. Сполучені Штати він вважав батьківщиною нового, вільного, незалежного людини. За своїми ідейними переконаннями він був прихильником демократичної партії “Вільна земля”. У цей час точилася масова кровопролитна війна між Сполученими Штатами і Мексикою. Країна розділена на вільні та рабовласницькі штати. Поет задумав написати твір, де прославляв би ідеали американської демократії і американський образ життя. Поштовхом до написання цього твору

стала подорож Уітмена по Америці. У той час уже був сформований і творче кредо поета, в основі якого була віра в його непереможність, всемогутність духу людини. Уітмен вірив у творче покликання поета, у всесвітнє братерство і демократію. В одному зі збірників своїх поезій “Листя трави” – поет зображує непостійну, що бушує, багатогранне життя країни.

Чую – співає Америка, Різні пісні я чую, Співають робочі

Кожен співає свою гучну і радісну пісню. Збірник цей ніби проголосив поетичну революцію, так як породив незвично гучний, молодий національний голос, такий, як і сама країна. Поет відходить від традиційного віршованого розміру заради ритмічного вільного вірша. Тут наявні порівняння, повтори, асоціації та образи. Нетрадиційна форма і незвичайний, здавалося б, зовсім непоетичних предмет дослідження Уітмена викликали неоднозначну реакцію читачів і критиків: деякі нехтували і піддавали критиці збірник, але більшістю читачів вона була помічена і досить високо оцінена.

Молода країна швидко розвивається. Пізнає себе. Розпочався великий технічний прогрес: були відкриті парові двигуни, які дали поштовх до розвитку корабельного будівництва, з’явилися відкриття талановитого винахідника Едісона. Америка почала цінувати не лише міцні м’язи, а і гострий, допитливий розум, який ними керує. Кожній людині відкривалися широкі можливості для розвитку та самопізнання, самоствердження. І В. Уїтмен достатньо, переконливо і глибоко відобразив це у своєму вірші “Пісні про себе”.

Себе я прославляю, себе я славлю, І те, що приймаю я, приймете й ви, Так як кожен атом, який належить мені, Так само належить вам.

1861 рік. В Америці вибухнула Громадянська війна. Протягом усього воєнного періоду поет працює в військовій скарбниці, а у вільний час доглядає за пораненими та хворими. Свої почуття і враження від цих військових років поет висловив у збірнику “Бий, в барабан!”, Де в піднесеному дусі оспівана боротьба проти ганебного рабства.

Дуже важким ударом для поета стало вбивство президента Америки Лінкольна. Світлої його пам’яті поет присвячує цілий цикл поезій. Особливо виділяється серед них вірш “Про капітан! Мій капітан! “, В якому поет зумів правдиво відтворити глибоке потрясіння американського суспільства, викликане підступним злочином, здійсненим Дж. Бутом. Поет розуміє, наскільки плідною та важливою була діяльність президента Лінкольна, який чимало зробив для країни, лише б затвердити її на шляху демократії, розквіту, зміцнення.

Про капітан мій! Капітан! Позаду шлях важкий. Всі бурі корабель здолав, і слава нам луна. Нас гавань чекає, і дзвін гуде, і люд радіє з нами. Вірний витримали курс ми між бурунами.

І ось ця несподівана смерть, яку неможливо зрозуміти, в яку не можна повірити.

Мій батько! До чола тобі Я руку притулив! Це сон, що ти на палубі. Упав і занімів. Але мовчить мій капітан, бліді його уста, У нечутливих вже руках опинилася кров густа.

Збірка віршів В. Вітмена зазнала ще багато перетворень: до кінця свого життя поет доповнював і виправляв поеми, які увійшли до цієї збірки. У цьому циклі віршів автор висловлює щиру віру в швидке закінчення Громадянської війни і перемогу демократії в Америці, віру в те, що американська нація справді стане найбільшою, а ідеал свободи, проголошений нею, буде сяяти всім народам світу. І можна лише дивуватися, наскільки пророчими були слова поета. Його мрії повністю здійснилися. У наш час ми можемо переконатися, який великий міжнародний авторитет і могутність отримали Сполучені Штати Америки, національним співаком яких був В. Уїтмен, чия слава поширилася далеко за межі його батьківщини.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Національний характер поезії У. Уітмена

Categories: Твори з української літератури

Links