Може бути, Пушкін навіть краще б зробив, якби

Він перший поетично відтворив, в особі Тетяни, росіянку жінку.

В. Г. Бєлінський.

Жіночий характер пушкінських времене З портретів і мініатюр кисті О. Кипринского й В. Боровикова, В. Тропініна й К. Брюллова беззахисно, задумливо й ніжно дивляться на нас ока сучасниць великого поета. Неповторні долі, що збулися й не несвершились надії, мечтые На жаль, час у своєму необоротному плині віднесло все це в історію. Але залишилося мистецтво. Залишився Пушкін. Залишилася з нами його незабутня Тетяна Ларіна, так просто й природно зайняла провідне місце

в галереї жіночих образів російської літератури 19 століття.

Властиво, хто був у нас у літературі до Тетяни? Його ж Людмила з “Руслана” і Марія з “Бахчисарайського фонтана”? Або Світлана Жуковського? А може, Ліза з повісті Карамзина? Всі ці героїні, що володіють, безсумнівно, масою індивідуальних достоїнств, початку росіянинові національному жіночому типу не дали. А Тетяна зробила це.

Чим же цікавий образ героїні роману “Євгеній Онєгін”?

Насамперед – своїми глибокими національними коріннями, своїй росіянці основою, що робить її доконаним явищем у московському й петербурзькому суспільстві,

що притягає блиск якого залишає Тетяну байдужої.

А мені, Онєгін, пишність ця, Осоружної життя мішура, Мої успіхи у вихрі світла, Мій людний будинок і вечори, Що в них? Зараз віддати я рада Все це дрантя маскараду, Весь цей блиск, і шум, і гад За полицю книг, за дитячий садок, За наше бідне житло, За ті місця, де в перший раз, Онєгін, зустріла я вас, Так за смиренний цвинтар, Де нині хрест і тінь галузей Над бідної нянею моєї.

У цієї, може бути, трохи довгій цитаті з фінального діалогу героїні з Онєгіним – вся вона, Тетяна. І тут усе, що зв’язує з нею автора, всі, за що Пушкін любить її. Ні в Голіциній, ні в Завадовской, ні у Воронцовой, ні в Кери не почував поет цієї внутрішньої сили, самобутності, простоти. А тому й створив “милий ідеал”. Невипадково М. Цветаева в книзі “Мій Пушкін” звертає увагу на зв’язок: Пушкіна-Тетяна-Нянька. Орися Родіонівна все життя була для поета неперевершеним зразком істинно російської жінки, що воплотили в собі все найяснішій і чисте в долі Пушкіна. Звідси – і слова Тетяни.

Отже, Тетяна Ларіна – улюблена героїня поета, уособлення його Музи. Саме тому так неквапливо малює він картини її дитинства, юності, прагнучи передати динаміку характеру, показати образ у розвитку. Улюблена жінка – завжди таємниця, і Пушкін прагне осягнути таємницю Тетяни, запрошуючи читача, довіряючи йому своє найдорожче.

От Тетяна безтурботно живе в рідному домі. Вона читає, мріє на самоті, водить хороводи із селянськими дівчинами, розмовляє по ночах з нянькою.

Поет малює винятково тонкий психологічний портрет героїні:

Е Вона звалася Тетяною, Ні красою сестри своєю, Ні свіжістю її рум’яної Не залучила б вона очей. Дика, сумна, мовчазна, Як лань лісова боязка, Вона в сім’ї своєї рідної Здавалася дівчинкою чужої.

А навкруги – російська Природа, мир села, настільки втішний серцю самого Пушкіна. І юне жіноче серце, пробуджуючись, жадібно усмоктує звуки, фарби й заходи рідних місць.

Усе в Тетяні ново, навіть ім’я:

Уперше ім’ям таким Сторінки ніжні роману Ми свавільно освятимо!

Але входить вона в нашу свідомість відразу й неминуче, навіть магічно. І добре, що Тетяна не схожа ні на кого. Саме це дозволяє їй спочатку відчути, а потім зрозуміти Онєгіна. Його “урок” у саду, що пішов за її листом, пішов їй на користь. Нехай Онєгін знає про життя всі, а Тетяна нічого, зате вона сильніше його, сильніше морально, тому що близько до своїх джерел, вона – “російська душою”. Цього-Те саме й позбавлений герой. В остаточному підсумку саме це пояснює розв’язку роману.

ЧиЩаслива Тетяна, вигідно (тільки не для себе!) вийшовши заміж і зайнявши гідне місце в суспільстві? Природно, немає. Її чистота, краса, висока моральна сила – все це чужо навколишньому її миру, де цінується зовсім інше. Тому вона щира з Онєгіним, почуваючи в ньому родинну душу, але тому вона й відмовляє йому: адже вона дійсно любить його й нікому, крім нього, у цьому б не призналасье

Здається, пушкінська героїня багато в чому вплинула на героїнь Тургенєва, Гончарова, Некрасова, Лева Толстого, Чехова. Ставши “родоначальницею” жіночого національного типу в нашій літературі, настільки неповторна і яскравого, героїня роману “Євгеній Онєгін” своїм прекрасним виглядом, богатым внутрішнім миром робить серйозний вплив і на сучасне покоління.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Може бути, Пушкін навіть краще б зробив, якби

Categories: Нові твори

Links