“Моє ставлення до сучасних “Гобсеків” за повістю Бальзака “Гобсек”

Для кожної епохи характерні свої проблеми і пріоритети. У Франції 1789 року, коли була написана повість Бальзака “Гобсек”, на першому місці було фінансове благополуччя. Але письменник показав, якою руйнівною силою може володіти золото. Адже надаючи людям ширші можливості для благополуччя і досягнення своїх цілей, в той же час дорогоцінний метал зводить на п’єдестал матеріальні цінності. Суспільство в гонці за достатком забуває про духовне. Французька буржуазія тих часів – комерсанти, банкіри, лихварі, підприємці – ось новий образ

господаря життя, втілення успішності. Але Оноре де Бальзак акцентував увагу читачів саме на негативному впливі багатства, яке робить з людини жадібну, жорстоку істоту, яка не знає совісті й честі, яка готове заради стану піти не тільки на таємні, а й на явні злочини.

Згубна влада капіталу закрадається в усі сфери громадського та приватного життя людей. Золото, немов отрута, змінює особистість людини. У результаті вона деградує, її потреби знижуються до рівня тварини. У такій атмосфері не цінуються родинні зв’язки, немає поваги до сім’ї, руйнуються дружба і любов. Багаті мають егоїстичні натури і змушують

страждати тих, хто не потрапив під руйнівний вплив грошей.

Влада золота дуже виразно відображена Бальзаком в зовнішності Гобсека – багатого лихваря. Йому вдалося стати мільйонером, але це жодним чином не вплинуло на його спосіб життя. Він все такий же замкнутий і скромний, не має власного житла, а знімає крихітну кімнату в сирому і похмурому будинку. Він став жертвою власної ж нездорової економії і розміреності.

Багатство зробило Гобсека самотнім. Але, схоже, це абсолютно не хвилює його. Він сам не допустив би, щоб хтось після його смерті успадкував всі його заощадження. Тому у нього немає друзів і сім’ї, а всі родинні зв’язки він обірвав. Йому чужі нормальні людські почуття: жаль, співчуття, кохання і дружба. Він має єдину пристрасть – накопичувати.

Оноре де Бальзак спеціально деталізує портрет головного героя таким чином, щоб максимально продемонструвати його справжню сутність. Його зовнішня мертвотність, нерухомість і відчуженість від усього земного трансформується в зловісні і хижі риси. Саме золото зробило його мертвим за життя і вбило в ньому людське начало.

Гобсек представлений у творі на тлі двосторонньої соціального середовища. Це багатії, які присвятили своє життя насолодам і розкоші. Їх моральний вигляд показаний відштовхуюче. А з іншого боку – це бідні, але в той же час чесні трудівники. Вони приречені на жалюгідне і сумне існування, а часом навіть виживання. Гобсек, бачачи такий контраст у суспільстві, швидко визначився, на чиєму боці хоче бути. Він зрозумів, що головною силою в сучасному житті є саме гроші. Лихвар підкреслює, що тільки фінансове благополуччя може бути життєвою метою. Це та надійна опора, яка змушує впевнено проживати відведені долею дні.

Гобсек своєю пристрастю до накопичення зобов’язаний тій буржуазній системі, яка і розділила суспільство на багатих і бідних. І у нього був вибір: або його задавлять, або він сам зробить це з іншими. Гобсек вибрав останнє, так як ніхто не бажає собі гіршого.

Не можна сказати, що головному герою чужі абсолютно будь-які відносини. Але, знову ж таки, і ті єдині, які були в його житті, носять діловий характер. Йдеться про взаємозв’язок кредитор-боржники. Правда, в цій ролі Гобсек все так само позбавлений будь людяності. Він жорстокий у спілкуванні з людьми. Ще нікому не вдалося розжалобити його. Він наживається на потребах, вадах, горі і абсолютно не відчуває докорів сумління.

У фіналі повісті руйнівна влада золота розкривається на повну потужність. Жадібність і ненаситність Гобсека до старості переростає в шаленість і манію накопичення. Після його кончини в коморах виявили масу зіпсованого майна. І ніхто не жалкував про смерть Гобсека…

З тих пір пройшло більше двох століть, а здається, що у житті суспільства майже нічого не змінилося. І зараз можна зустріти таких собі “Гобсеків”, які наживаються на чужому горі і чужих нещастях. Особисто моє ставлення до таких людей вкрай негативне, і я вважаю, що сучасне суспільство повинне будь-якими засобами боротися з цим неприглядним явищем.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

“Моє ставлення до сучасних “Гобсеків” за повістю Бальзака “Гобсек”