Молчалин – антипод Чацкого

Молчалин – секретар Фамусова, користується довірою хазяїна в службових справах. Він не дворянин по походженню, але прагне зробити кар’єру. Прізвище Молчалина виправдується його поводженням. “От він навшпиньках і небагатий словами”, – говорить Чацкий.

Молчалин на вид скромний парубок. Він грає на флейті, любить сентиментальні віршики Софія восхищается його добротою, поступливістю, кротостью. Вона не розуміє, що все це лише маска, що необхідна Молчапину для виконання життєвої програми.

Ціль життя цього героя – блискуча

кар’єра, чини, багатство. Вище щастя він бачить у тім, щоб “і награжденья брати й весело пожити”. Для цього він вибрав самий вірний шлях: лестощі, догідництво.

Якщо Максим Петрович – тип підхалима попередньої епохи, то Молчалин – догідник нового часу, що діє більш тонко й не менш успішно. “Він дійде до степуїй відомих, адже нині люблять бессловесних”, – говорить Чацкий, із презирством відкликанняясь про його розумові здатності. Молчалин знає, як йому треба поводитися, і сам визначає свою тактику: По-перше, догоджати всім людям без изъятья – Хазяїнові, де доведется жити, Начальникові,

з ким буду я служити, Слузі його, що чистить плаття, Швейцарові, двірникові, для избежанья зла, Собаці двірника, щоб ласкаво була. Молчалин тріпотить перед Фамусовим, говорит поштиво, додаючи “з”: “з паперами-з”. Він підлещується перед впливової Хлестовой.

Заботливо становить їй партію для гри в карти, захоплюючись її собакою: Ваш шпіц – чарівний шпіц, не більше наперстка, Я гладив всі його – як шовкова шерстка. І домагається свого: Хлестова називає його “мій дружок” і “мій рідний”. Із Софією Молчалин тримається шанобливо.

Прикидаючись влюбленним, доглядає за нею не тому, що вона йому подобається, а тому, що вона дочка його начальника і її розташування може придатися в його подальшій кар’єрі. Він лицемірить із Софією й із цинічною відвертістю зізнається Лізі, що любить Софію “за посадою”. Молчалин говорит, що в його лета “не повинне сміти своє суждение мати”.

І пояснює чому: Адже потрібно залежати від інших, У чинах ми невеликих. Низькопоклонство й догідництво вишестоящим – от життєвий принцип Молчалина, що вже приносить йому відомий успіх. “З тих пор як значуся по Архівах, три награжденья одержав”, – говорить він Чацкому, додаючи, що в нього є два таланти – “помірність і акуратність”. Готовий на підлість заради багатства й чинів, він і до інших підходить із тією же міркою.

Думаючи, що розташування Лізи легко купити, він обещает подарувати їй “туалет хитрющої роботи”. У решительний момент, коли Софія перериває його пояснення з Лізою, Молчалин починає униженно плазувати перед нею на колінах не тому, що відчув свою провину, а тому, що испугался за свою кар’єру. Коли ж з’являється Чацкий, що остаточно злякався Молчалин спасается втечею. Це викликає обурення Чацкого. “Молчалини блаженствують на світі!

” – викликує він із гнівом і відразою. І іменале така порожня, незначна людина була виновником “мильона роздирань” розумного, шляхетного Чацкого, винуватцем трагедії Софії


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Молчалин – антипод Чацкого