“Митець і в калюжах повинен бачиш зорі…” (мої враження про творчість О. Довженка)

Світова слава прийшла до О. Довженка одразу після появи його перших кінострічок. Започаткувавши новий напрям у кіномистецтві, він увів нові прийоми вираження думки на екрані. О. Довженко справив великий вплив на розвиток світового мистецтва кіно. Його шукання і відкриття діставали розвиток у різних напрямах кіномистецтва, лягали в теоретичне підгрунтя різних кіношкіл і кіноперіодів.

У новелістиці О. Довженко залишився вірним своїм ідейно-естетичним принципам: його оповіданням властива масштабність і широта узагальнень, глибока народність

героїв і мислення широкими ідейними категоріями. Це не побутово-розповідні описи, а такі, що грунтуються на реальних фактах роздуми автора про життя і смерть, смерть і безсмертя, про любов і ненависть, красу і потворність, про героїзм і відступництво, про славу і безслав’я, про вчорашнє, сьогоднішнє і прийдешнє.

Герої О. Довженка – звичайні живі люди, які силою історичних обставин покликані вирішувати долю людства. Зображуючи їх у смертельному поєдинку з ворогом, на колючому дроті чи в бою на батареї, на поминках біля давніх могил предків і коло свіжих пагорбків над замученими фашистами рідними,

сусідами, знайомими, в хвилину жаги кохання і в протиборстві зі смертю, О. Довженко поетизує їх людські діяння і робить глибокі філософські узагальнення, осмислюючи конкретне в масштабах історичного і всенародного, а то й вселюдського. В індивідуальності кожного із своїх героїв О. Довженко висвітлює якісь окремі риси характеру чи особливості мислення, властиві народові.

… Поспішають дні за днями, місяці за місяцями. Минають літа. І все далі відходимо ми від того похмурого осіннього дня, який був останнім днем художника на землі. Дедалі ближчим стає він нам, ближчим і зрозумілішим. Його мрії і передбачення набирають реальних обрисів. Його думки, висловлювання, хвилювання його серця – одне слово, все те, що ми називаємо Довженковою мудрістю, – стають близькі нам, близькі мірилу нашого життя, нашої моралі. Сьогодні, після його смерті, знову й знову оглядаючи весь його творчий шлях, прямий і чесний, ми по достоїнству оцінюємо мужність митця, мужність письменника, який став справжнім співцем доби, що народила його, виплекала і дала в руки могутні засоби для виявлення свого обдарування, свого таланту, свого генію.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Митець і в калюжах повинен бачиш зорі…” (мої враження про творчість О. Довженка)