Мистецький доробок М. Старицького

Проза. У мистецькому доробку М. Старицького важливе місце посідає художня проза, у якій домінує козацька історична тематика. Національно-визвольна Війна українського народу 1648-1654 рр. стала об’єктом змалювання в трилогії ” Богдан Хмельницький “, написаній у середині 1890-х років. Твір пройнятий глибокою вірою в історичну перспективу державності України. Читачі бачать Хмельницького в усій повноті й реальності його життя: у колі сім’ї, на державній раді, у господарських клопотах, на полі бою, у дискусіях із супротивниками і в товариській

розмові. У романі розкрито здатність Хмельницького стати вищим від обставин, протистояти їм і через найболісніші конфлікти й сумніви зреалізувати себе як людину, що свідома величезної відповідальності за долю розшарпаної країни.

Письменник також виношував задум широкого роману-трилогії про гетьмана Івана Мазепу (“Моло-дость Мазепы”, “Руина”, “Большая Руина”). Одначе в ті колоніальні часи постать Мазепи як позитивного героя була “небезпечна для цензури”, тому з великими труднощами М. Старицькому вдалось опублікувати лише дві частини задуманого твору – романи “Мо-лодость Мазепы”

(1898) і “Руина” (1899).

Образ Мазепи змальований романтично. В основу романів покладено легенду про те, як молодого Мазепу покарали, прив’язавши до дикого коня й пустивши в поле. Далі сюжет розвивається через історію Кохання з козачкою, яка його врятувала (“Молодость Мазепы”) та пошуки викраденої нареченої (“Руина”). Проте Старицький прагне художньо відтворити формування світоглядних передумов державної діяльності Мазепи.

Головний герой, потрапивши на козацький хутір, мимоволі порівнює життя, де панує краса людських взаємин, зі світом бруду й брехні королівського двору, де він був у науці. Мазепа в родині козака Сича одужує не лише фізично, а й морально. Цікавим у цьому сенсі є мотив утрати й віднайдення Іваном своєї нареченої Галини – онуки козака Сича, яка в дилогії1 мовби уособлює віднайдення України, а отже, своєї щасливої долі.

У світовій літературі образ Мазепи має багату традицію романтичного тлу

Мачення ( Твори Д. Дефо, Дж. Байрона, В. Гюго, Ю. Словацького, К. Рилєєва та ін.).

А дебютував Михайло Старицький у великій прозі повістю “Облога Буші”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Мистецький доробок М. Старицького