Міщанство і вульгарність – головні вороги А. П. Чехова

“Його ворогом була вульгарність, він все життя боровся з нею. Ніхто до нього не вмів так нещадно, правдиво намалювати людям ганебну і сумну картину їхнього життя в тьмяному хаосі міщанської буденщини “- так охарактеризував творчість А. П. Чехова Максим Горький.

Більшість своїх повістей і оповідань А. П. Чехов присвячує зображенню “футлярной життя” та людей, які примирилися зі своїм міщанством, вульгарністю і звикли жити в постійному страху перед МНВ 8216гообразіем життя. Наприкінці 90-х років А. П. Чехов створює так звану “маленьку

трилогію”, що об’єднала три розповіді: “Людина у футлярі”, “Агрус”, “Про любов”. Ці розповіді зв’язані між собою тільки спільною темою, темою неприйняття футляра, яким би він не був. У першому оповіданні А. П. Чехов в гротесковій формі показує нам “людини у футлярі”, вчителі грецької мови Бєлікова. Це боягузливе, тремтяче істота пригнічує оточуючих своїм страхом перед найменшим проявом життя, залякує і вчителів гімназії, і все місто фразою “як би чого не вийшло”. Він постійно зітхає, ниє, а сам ходить по домівках, як ніби щось виглядаючи. Тільки смерть примиряє його з навколишньою

дійсністю. Як пише А. П. Чехов, Бєліков лежав у труні майже щасливий – нарешті він знайшов вічний футляр. У другому оповіданні А. П. Чехов пише про людину, у якого була одна єдина мрія в житті – стати власником маєтку і є “не куплений, а свій власний агрус”. Ціною багатьох позбавлень Чімша Тімалайскій здійснює свою мрію і на старість набуває маєток. Письменник показує, як сите і спокійне існування спотворює душу людини. Герой оповідання, який коли-то взагалі боявся мати власну думку, тепер “придбав зарозумілість саме зухвале, вимовляє одні тільки істини і таким тоном, наче міністр роз’їла,” того й гляди рохне в ковдру “. У третьому оповіданні поміщик Альохін оповідає про себе самого – про те, як він і його кохана жінка не зважилися піти назустріч своїй любові, відступилися від неї. І все це – заради порятунку маєтки, яке поступово вбиває в Альохін все живе.

Маленька трилогія постає перед нами як твір єдине, внутрішньо закінчене. А. П. Чехов припускав продовжити цей цикл оповідань, поповнити новими творами, але наміри свого не здійснив. Втім, є підстави думати, що спочатку до циклу ставився та оповідання “Іонич”.

Дмитро Іонич Старцев, герой оповідання “Іонич”, був призначений лікарем в земську лікарню в Дяліже недалеко від губернського міста С. Він належить до різночинної інтелігенції, у нього є ідеали, і прагне він до високого служіння людям. У С. він знайомитися-

Мітся з родиною Туркіна, “найосвіченішою і талановитої” в місті. Іван Петрович Туркіна грав в аматорських спектаклях, показував фокуси, жартував, Віра Йосипівна писала романи і повісті для себе і читала їх гостям.

Їхня дочка Катерина Іванівна, молода миловидна дівчина, яку в сім’ї звуть Котик, грала на роялі. Коли Дмитро Іонич відвідав Туркіна вперше, то був зачарований. Він закохався в Катерину. Це почуття виявилося за весь час його життя в Дяліже “єдиною радістю і… останньою”. Заради своєї любові він готовий, здавалося б, на багато що. Але коли Котик відмовила йому, склавши себе блискучою піаністкою, і виїхала з міста, він страждав всього три дні. А потім все пішло як і раніше. Згадуючи ж про своїх залицяннях і високих міркуваннях (“О, як мало знають ті, які ніколи не любили!”), Він тільки ліниво говорив: “Скільки клопоту, однак!”

Фізичне постаріння і ожиріння підступають до Старцеву непомітно. Він перестає ходити пішки, страждає задишкою, любить закусити. Підкрадається і моральне “ожиріння”. Раніше він вигідно відрізнявся і гарячими поривами душі, і палкістю почуттів від жителів міста. Довгий час ті дратували його “своїми розмовами, поглядами на життя і навіть своїм виглядом”.

Він з досвіду знав, що з обивателями можна грати в карти, закушувати і говорити тільки про самих звичайних речах. А якщо заговорити, наприклад, “про політику або науці”, то обиватель стає в глухий кут або “заводить таку філософію, тупу і злий, що залишається тільки рукою махнути і відійти”. Але поступово Старцев звик до такого життя і втягнувся в неї. А якщо йому не хотілося говорити, він більше мовчав, за що отримав прізвисько “поляка надутого”. В кінці розповіді ми бачимо, що він щовечора проводить у клубі, грає в гвинт, закушує і зрідка втручається у розмову: – Це ви про що? А? Кого? Коли Котик переконалася, що у неї посередні музичні здібності, то жила лише надією на любов Старцева. Але це вже не той молодий чоловік, який міг прийти вночі на побачення на цвинтарі. Він занадто зледащів духовно і морально, щоб любити і мати сім’ю. Він постійно думає: “Добре, що я тоді не одружився”.

Головною розвагою доктора, “яке він втягнувся непомітно, мало-помалу”, було вечорами виймати з кишень папірці, а потім, коли грошей стало надто багато, розглядати будинки, призначені до торгів. Жадібність здолала його. Але він і сам не зміг би пояснити, навіщо йому одному стільки грошей, якщо навіть театрів і концертів він позбавляє себе.

Старцев і сам знає, що “старіє, гладшає, опускається”, але ні бажання, ні волі до боротьби з обивательщиною у нього немає. Доктора звуть тепер просто Іонич. Життєвий шлях завершений.

Образ доктора Старцева нагадує нам гоголівських персонажів з “Мертвих душ”. Він так само мертвий, як всі ці Манілова, Собакевич, Плюшкін. Його життя порожня і безглузда, як їхнє життя. Таким чином, в оповіданні “Іонич” А. П. Чехов показує важку соціальну хвороба, ім’я якої – духовна деградація.

Людині потрібно “не три аршини землі, а всю земну кулю” – ось девіз А. П. Чехова. А тому її чудові розповіді стають гарячим закликом не розгубити світлі ідеали, не піддаватися згубному впливу вульгарності, зберегти в собі людину.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Міщанство і вульгарність – головні вороги А. П. Чехова

Categories: Твори з української літератури

Links