Міркування на тему: Що таке теперішня дружба?

Дружба – це дорога річ, сварка – ворогові свято. Друзів сто – і мало їх. Ворог – і один – багато. Д. Белоус. “У будинку людського щастя дружба зводить стіни, а любов утворює купол”. У цих словах К. Пруткова образно визначила роль дружби в людських відносинах. Нині, коли час біжить надзвичайно швидко, коли ритм життя здобуває шалений темп, коли бракує часу для спілкування, а телебачення небагато заміняє людське спілкування – або актуальні питання глибоких, відданих дружніх взаємин? Чи не стають ці відносини поверхневими приятельськими,

які грунтуються на спільності справ і відпочинку? Дружба направляє життя, неї поважали й звеличували мислителі давнини. Дружба, в оцінці Аристотеля, – саме необхідне для життя: адже ніхто не може жити без друзів, навіть якби він мав всі інші багатства. Далі він роз’ясняв:

“Дружба це не тільки неоціненно, але й прекрасна – ми прославляємо й того, хто любить своїх друзів, мати багато друзів – це чудово, а деяким навіть здається, що бути гарною людиною й іншому – це те саме”.

Надзвичайно високо оцінюється дружба в українській культурі й ментальности. Розкриваючи більшу силу дружби,

Григорій Сковорода наводить слова Плутарха:

“Дружба, супроводжуючи життя, не тільки додає втіхи й чарівності світлим її сторонам, а й зменшує страждання, і Бог, додавши до життя дружбу, зробив так, щоб усе було радісним, приємним і милим, коли друг поруч і разом з вами утішається. І як би підлесник не кував нещастя, використовуючи насолоди й приємності, треба знати, що він нічого радісного не вносить у дружбу”.

Сковорода Учив бути обачним у виборі друзів. Звичайно, час вносить свої корективи, але такі поняття, як дружба, любов завжди будуть залишатися найвищими цінностями. Вони являють собою який-небудь таємничий процес, що неможливо запрограмувати, наповнюють життя радістю спілкування, взаєморозуміння, емоційно збагачують його. У психології поняття “дружба” визначається як стійкі індивідуально-вибіркові міжособистісні відносини, які характеризують взаємну прихильність їхніх учасників, взаємні очікування відповідних почуттів і віддача переваги. Розвиток дружби передбачає проходження її неписаному “кодексу”, що затверджує необхідність взаєморозуміння, відвертості й щирості. Вона передбачає довірливість, активну взаємодопомогу, взаємний інтерес до справ і переживань іншого, щирість і безкорисливість почуттів.

Серйозні порушення “кодексу дружби” ведуть до її припинення, або до поверхневих приятельських відносин, або навіть до перетворення дружби у ворожість. Найбільшої інтенсивності досягає дружба в юнацькі роки й у період ранньої зрілості, коли відзначається виняткова значимість відносин із друзями, найбільша частота зустрічей і найбільший обсяг спільно проведеного часу. При цьому відносини між друзями наповнені глибоким емоційним змістом і часто зберігаються протягом всього життя.

Дружба виступає іноді своєрідною формою психотерапії. Вона дозволяє висловити таємні почуття, які переповняють людини, і знайти підтримку тих, хто розділяє його думки.

Для мене друзі мають сильне велике значення. Це найбільш дорогі люди після батьків. З ними я завжди можу бути відвертим. Разом із друзями я швидше знаходжу рішення будь-якої проблеми, з ними легше виконувати всяку роботу, радісніше проводити вільний час. Я ціную своїх друзів, намагаюся не сваритися з ними й допомагати їм завжди, коли виникає потреба. Отже справді, як затверджує українське прислів’я, людина без друзів – що дерево без Корінь.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Міркування на тему: Що таке теперішня дружба?