Маяк на острові Фаросі

Відшукати сьоме чудо світу – справа зовсім безнадійна. Велика піраміда біля Каїра досі стоїть у всій своїй величі і стоятиме там віки. А маяк на острові Фаросі біля Александрії, збудований у першому віці до нашої ери, пропав без сліду. А може, він узагалі не існував? Збереглися свідчення стародавніх і середньовічних авторів, котрі бачили його на власні очі: він був вищий від найвищої піраміди. Ми знаємо, що його збудував архітектор Сострат.

Який вигляд мала ця споруда? Вона мала форму квадрата, сторони якого дорівнювали ста вісімдесяти

п’яти метрам. На цій основі, очевидно, стояв великий одноповерховий палац із чотирма наріжними вежами. З його середини піднімалась вісімдесятиметрова чотиригранна вежа, яка поступово звужувалась; завершувалась вона, як фортеця, зубцями. Зсередини цієї вежі піднімалась ще одна вежа приблизно такої ж висоти, але вужча, з майданчиком, викладеним кількома шарами каміння. На тому майданчику була кругла колонада, відкрита з усіх боків; уночі там запалювали велике вогнище.

Ясна річ, що й ця споруда виникла з поту й праці рабів та “вільних” єгиптян, на ній теж свистіли нагаї наглядачів, до неї також можна

віднести слова класика сучасної арабської поезії Халіма Матрана, написані під враженням Великої піраміди: “Бачу тих рабів: їх, як піску в пустині, незліченні натовпи, що носять тягарі; обличчя жовті, чола спітнілі, спини зігнуті, сновигають німі, як мурашки. Зливаються в море, коли сходять униз, а як піднімаються вгору, розділяються на ріки”.

Але між цими спорудами є дві великі різниці. Перша різниця полягає в тому, що маяк приносив суспільству користь, а піраміди – ні. А друга, як можемо не без підстав твердити, полягає в іншій, значно досконалішій техніці будівництва. (За В. Замаровським)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Маяк на острові Фаросі