“Маленька людина” у творчості Лу Сіня

Уособленням такої “маленької людини” у Творчості Лу Сіня став Хтось, або А-Кью, герой “Справжньою історії А-Кью”. Першим серед сучасних китайських письменників Лу Сінь зробив відсталого селянина головним героєм літературного твору. У цьому його величезна заслуга перед китайською літературою. А-Кью – маленький, забитий людина, Втратив почуття власної гідності, безперервно потрапляє то в смішне, то в трагічне становище. Він навіть не має свого імені, тому що А-Кью не ім’я, це загальне, яке краще за все було б перевести “Хтось”.

А-Кио – збірний образ, Породжений конфуціанської мораллю, багато століть проповідувала рабську покірність і приниженість.

Дійшли до глухої села чутки про революцію змушують невдахи-наймита смутно задуматися про якийсь перебудові того, що його оточує. У повісті є елемент злої сатири на революцію 11-го року: змінилися актори, а декорації залишилися ті ж. Участь А-Кью в революції безглуздо: він не знає до чого прагне, не усвідомлює своїх сил, не розуміє, що таке солідарність. Дійсність жорстоко мстить герою – оглушений, дивовижно-безглуздий, він стає жертвою ката…

Перевернувши останню сторінку повісті,

ви ясно відчуваєте, що це, по суті, її перша частина. У ній є своє завтра. Ви розумієте, що за смішним і безглуздим Хтось вже йдуть мільйони інших, прозрілих А-Кью, які скажуть своє грізне слово.

У 1919 р. Лу Сінь вперше опублікував розповідь “Кун І-цзи”, названий так за ім’ям його героя. Завсідник кабачка, старий інтелігент Кун – жалюгідний невдаха, що дійшов до босяцький стану. Покритий шрамами та саднами, з клочковатой неохайною бородою, в жахливо брудному і рваному халаті, Кун І-цзи пересипає свою промову вишуканими і незрозумілими цитатами з давніх конфуціанських книг. Вічний студент, який готувався до державних іспитів, які відкрили б йому, в разі успіху, шлях до чиновницької кар’єри, він тоне в ідіотизмі сільського життя й убогості. Всім він смішний, нікому не зрозумілий, не потрібен… Голод і злидні штовхають Кун І-цзи на крадіжку. Його викидають з чужого багатого будинку, попередньо переламавши йому ноги. У холодну осінню ніч, покалічений, осміяний і принижений, Кун І-цзи помирає голодною смертю.

Ще безвихідне оповідання “Зілля”. Він теж відноситься до тих творів Лу Сіня, в яких письменник “Без жодних прикрас дає разючу картину навколишнього мерзенного світу, де сама життєва правда кричить про необхідність соціальних змін. Скупо і суворо описує Лу Сінь страждання матері, сина якої за участь в революції ведуть на страту. Показує ката, який на базарі торгує кров’ю страченого.

І забиті неосвічені люди, дрібний крамар і його дружина, намагаються зцілити туберкульозного сина, давши йому хлібець, просочений кров’ю страченого революціонера.

У цих коротких творах Лу Сінь показував зубожіння і зубожіння міста, деградацію китайського села, доведеної до крайньої межі відчаю й убогості. З глибокою співчуттям описував молодий письменник життя села і сільських жителів. Не усвідомлюючи ще в повну міру революційної сили селянства, Лу Сінь тим не менш покладав великі надії на зростання його революційної самосвідомості. У своїх художніх творах Лу Сінь не закликав прямо до революційної боротьби. Та це було б немислимо через цензуру. Але його критичний реалізм мав вибухову силу!

Тяжкий і болісний повсякденна праця селянина. Не завжди наповнена їжею його чашка… Але жорстоким богам, які сидять у сільській кумирні, втупившись невидющими очима в худе полі, і цього мало! Вони гніваються. І тоді насилають на причаїлися в страху села стихійні лиха. Задуют мусони, поллються зливи – вийдуть річки з берегів, порвуть старезні дамби. Заллє желтопенная оскаженілі вода поля і села. Люди, тремтячи від холоду і страху, видерся на височини. Дерево, дах, могильний горбок… Хто встигне!

Коли через кілька днів підуть у своє русло патьоки і річки, змучені люди повернуться до своїх залитим водою вогнищ, до зруйнованим глиняним хатам, до мертвих полях. Тому що повінь змиє не тільки урожай, але і родючий шар лесової грунту. Поки знову на своїх плечах не перенесуть селяни на поля родючий лес, змитий злими водами.

• Не знає селянин, якому богові молитися: богу Вод або іншому, який управляє Засухою…

Якщо довго немає дощу і починається посуха, богів не благаючи жертвами. Сонце, здається, плавить все живе. Никнуть злаки, сохнуть, чорніють і згортаються листя. Люди починають їсти кору з дерев. Потім “хуан ту” – “жовту землю”, попросту кажучи, глину… Потім вмирають. Чорні, обвуглені, як на вогні, сухі, як мумії, мертві лежать на своїх померлих полях. І немає кому їх ховати. Все це запам’ятав худенький хлопчик з поміщицького будинку. Тому і здається, що розповіді Лу Сіня написані кров’ю. Справді, що ж робити, якщо на самотнього бідної людини розгнівався боги? Якщо все життя пішла криво і навскіс? .. Як їх умилостивити?

І от виникає новела “Моління про щастя” – дивовижна Історія про те, як тітонька Сян-лин, чесна і добра трудівниця, подібна мільйонам інших у Китаї, намагалася вгамувати гнів розлючених богів і як все це скінчилося тим, що її, стару, безпорадну, за непотрібністю, як лахміття, викинули з хазяйського будинку! Лу Сінь писав так, щоб показати всьому світу, яка прекрасна душа криється за брудними лахами. китайського кулі, знедоленого селянина, дівчини-рабині, старої служниці.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


“Маленька людина” у творчості Лу Сіня

Categories: Нові твори

Links