Льодостав – явище природи

Льодостав являє собою процес виникнення нерухливого крижаного покриву на водоймах і водотоках. Час настання цього періоду й тривалість його визначаються як особливостями ландшафтної зони (утворення льодового покриття, як правило, відбувається з кінця листопада до другої половини грудня), так і особливостями протікання конкретної зими (тумани, відлиги, вітри), а також типом водойми (глибина, розмір і т. д.), наявністю постійних побутових стоків, грунтових вод.

Як утвориться лід на ріках?
Утворення льоду починається, коли температура води

знижується до нуля градусів. На мілководдя й у водоймах зі стоячою водою лід утвориться швидше. При відсутності вітру й низкою температурі повітря виникаючий льодовий шар відносно рівномірно покриває поверхня водойми. У вітряну погоду крижаний покрив може формуватися в берегів при тім, що відкритий простір водойми залишиться вільним до настання більше сильних морозів. Якщо на цих ділянках швидкий плин, або надходять теплі води, вони можуть залишатися без льоду (ополонки).

У період льодостав може відбуватися осінній льодохід (дрейф льоду під впливом вітру й плину). Може супроводжуватися заторами. Осінній

льодохід відбувається звичайно на невеликих ріках зі слабким плином, а також при різких коливаннях рівня води й потеплінні. лід, Що Формується, ламається, розбивається вітром, розмивається дощами й туманами й спливає за течією. Скапливаясь, крижини змерзаються, образуя тороси товщиною до трьох метрів.

Зламуватися лід починає, як правило, наприкінці березня, і остаточно тане в травні. Найчастіше процес розкриття льоду супроводжується льодоходом і заторами.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Льодостав – явище природи