Ксенія – героїня роману М. Шолохова “Тихий Дон” (1928-1940)

Астахова А. – спочатку коханка, потім незаконна дружина героя роману Григорія Мелехова, що супроводжує його від перших до останніх сторінок роману. Це корінна козачка-селянка, звична до важкого селянської праці і підвладна всім забобонам своєї спільноти. А. – сильна, цільна натура, що володіє прямим, емоційним характером, здатна на рішучі вчинки, але не здатна на обман і “легкі відносини”. Головне в її житті – реалізація її жіночої сутності.

А. – Одна з центральних героїнь історичного роману-епопеї, в якому на максимально наближеною

до документальності основі описуються події, які захопили Російську імперію в 1912-1922 рр.., – Перша світова війна, події 1917 р., громадянська війна і перемога радянської влади. А. не бере участь у цих подіях, сприймаючи їх як стихійні лиха, і зберігає те непорушним жіноче, що притаманне її свідомості. Разом з тим А. – героїня любовного роману, сюжетна типологія якого сходить до історії Трістана та Ізольди. Вона відрізняється яскравою, незвичайною красою, виділяючись особливою жіночою привабливістю і здатністю безоглядно віддаватися любові. Трагедія її життя і любові полягає в нещасному шлюбі, що штовхнули

її в обійми Григорія Мелехова, і в неможливості знайти міцний союз з ним, який став для неї єдиною опорою в житті і її змістом. Навіть любов до дитини для А. – продовження пристрасті до Григорія, а не почуття, що корениться в глибині патріархально-сімейних відносин. Трагедія посилюється смертю дитини і нерозумінням відбуваються соціальних потрясінь. У результаті А. остаточно втрачає можливість того, що в її середовищі є для жінки головним, – “укорінення в сім’ї” – і трагічно гине.

У літературознавстві здавна встановилося глибоко співчутливе ставлення до пристрасті А. У 30-і рр.. її заборонене кохання трактувалася як “протест проти старого світу” і навіть як гімн вільній любові в дусі “революції побуту”, проголошеної А. Коллонтай. Образ А. стоїть у ряду беззавітно люблять, але не можуть в силу трагічних обставин з’єднатися з коханим героїнь. Тих героїнь, які в свою чергу дають коханому відчуття повноти і сенсу життя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Ксенія – героїня роману М. Шолохова “Тихий Дон” (1928-1940)

Categories: Твори з української літератури

Links