Король Генріх ІV 2 частина (переказ)

Після помилкових повідомлень про перемогу граф Нортемберленд нарешті дізнається, що його син Хотспер убитий в битві при Шрусбері і що королівська армія на чолі з другим сином короля Джоном Ланкастером і графом Вестморленд рухається йому назустріч. Граф вирішує об’єднати свої війська з силами бунтівного архієпископа Йоркського.

У Лондоні верховний суддя, зустрівши на вулиці Фальстафа, соромить його за погане поводження і закликає схаменутися на старості років. Товстун, як завжди, зубоскалити, хвалиться і не пропускає нагоди нагадати

судді про ляпас, яку той отримав від принца Генріха, покровителя Фальстафа.

У Йорку наближені архієпископа зважують свої шанси на перемогу. Їх обнадіює те, що на них рухається лише третя частина королівських військ, яку ведуть принц Джон і граф Вестморленд. Сам король і його старший син виступили проти уельсцев Глендаура, ще одна частина королівської армії повинна протистояти французам. Все ж деякі з бунтівних лордів вважають, що їм не вистояти без допомоги графа Нортемберленда. У Лондоні місіс Куіклі (“Швидка”, “Вострушка” – англ.), Власниця корчми “Свиняча голова”, домагається арешту

Фальстафа за борги і невиконання обіцянки одружитися. Фальстаф сперечається з нею, з поліцейськими і з’явилися на вулиці верховним суддею, приводячи в свій захист найнесподіваніші і комічні доводи. Нарешті йому вдається лестощами виманити у вдови Куіклі не тільки прощення колишніх боргів, але і нова позика, а також запрошення на вечерю. Повернулися до Лондона принц Генріх і Пойнс, дізнавшись про це вечері, вирішують переодягтися слугами і прислужувати на ньому, щоб побачити Фальстафа “в його справжньому вигляді”. Повернення королівської армії до столиці викликане важкою хворобою Генріха ІV. Його старший син глибоко засмучений хворобою батька, але приховує це, щоб не уславитися лицеміром.

У Уоркворте, замку графа Нортемберленда, овдовіла леді Персі соромить тестя за те, що через його удаваною хвороби загинув залишений без підкріплення Хотспер. Вона і дружина графа наполягають, щоб він зник у Шотландії, замість того щоб виступити на допомогу архієпископу Йоркському.

До Фальстаф, місіс Куіклі і Долль Тершів (“рве простирадла” – англ.), весело пірующім в трактирі, приєднуються Бардольф і пихата прапорщик Пістоль. Принц і Пойнс, надевшие куртки слуг, стають свідками хвилюючої сцени між Фальстафом і Долль і чують, що, на думку старого гуляки, принц “добрий малий, хоча і безглузда”, Пойнс – павіан, якому місце на шибениці, і багато іншого. Коли обурений Генріх збирається оттаскать Фальстафа за вуха, той дізнається свого заступника і тут же пояснює, що “говорив про нього погано при занепалих створіння, щоб ці занепалі створення не надумали його полюбити. Я чинив як турботливий друг і вірнопідданий “. Веселощі раптово закінчується, оскільки принца і Фальстафа закликають до зброї, щоб виступити проти північних бунтівників. Фальстаф все ж примудряється втекти і, повернувшись до шинку, вимагає Долль до себе в спальню.

У Вестмінстерському палаці змучений король розмірковує про безсонні ночі – наділі всякого монарха – і згадує, що вбитий Річард ІІ передбачав розрив між ним та будинком Персі. Прагнучи підняти настрій короля, граф Уорік применшує міць повсталих і повідомляє про смерть Оуена Глендаура, непокірного господаря Уельсу, У Глостерширі Фальстаф, набираючи рекрутів, зустрічає друга своєї юності – суддю Шеллоу (“Порожній” – англ.). Поговоривши з рекрутами, він за хабар звільняє придатних до служби і залишає непристосованих – Мозгляка, Тінь і Бородавку. Фальстаф відправляється в похід з твердим наміром на зворотному шляху обібрати старого приятеля.

В йоркширському лісі архієпископ Йоркський повідомляє своїм соратникам, що Нортемберленд покинув їх і, не зібравши війська, втік до Шотландії. Граф Вестморленд намагається примирити бунтівних лордів з королем і переконує їх укласти мир з принцом Джоном. Лорда Маубрея долають погані передчуття, але архієпископ переконує його, що король жадає спокою в королівстві будь-яку ціну. На зустрічі з заколотниками принц обіцяє, що всі їхні вимоги будуть виконані, і п’є за їхнє здоров’я. Змовники розпускають війська, і віроломний принц заарештовує їх за зраду. Він наказує переслідувати розрізнені війська заколотників і розправитися з ними.

Король знаходиться в Єрусалимській палаті Вестмінстера. Він умовляє своїх молодших синів зберігати добрі стосунки з принцом Генріхом, від милостей якого вони будуть залежати в майбутньому. Він нарікає на безпуття спадкоємця. Граф Уорік намагається знайти виправдання для Генріха, але короля вони не переконують. Граф Вестморленд приносить звістку, що принц Джон придушив заколот. Другий посланець також доповідає про перемогу – Йоркширський шериф розбив війська Нортемберленда та шотландців. Однак від радісних звісток королю стає погано. Його відносять в ліжко. Поки король спить, в його кімнату входить принц Генріх. Вирішивши, що батько вже мертвий, Генріх одягає корону і йде. Прокинувся король дізнається, що принц заходив до нього, і, не виявивши корони, з гіркотою звинувачує сина: “Все життя твоя доводила ясно,
Що ти мене не любиш, і хотів ти,

Щоб в смертний час я в цьому переконався”. Принц поспішає пояснити свій вчинок. Він запевняє батька, що вважав його мертвим і взяв корону лише на виконання боргу. Зворушений красномовством сина, король кличе його до свого узголів’я. Він згадує обхідні шляхи, якими йшов до влади, і, хоча вважає положення сина більш міцним, попереджає його проти чвар всередині країни: “Веди війну в чужих краях, мій Генрі,
Щоб голови гарячі зайняти…” Дізнавшись, що йому стало погано в Єрусалимської палаті, король згадує пророцтво, згідно з яким він повинен закінчити життя в Єрусалимі. Король завжди вважав, що мається на увазі Свята Земля. Тепер же він розуміє істинний сенс передбачення і просить знову віднести його в ту ж палату: “Там, в Єрусалимі, небу дух зраджу”.

У Вестмінстері молодий король запевняє братів, що їм нема чого турбуватися про свою долю під час його правління. Верховний суддя, колись уклав Генріха в темницю за образу свого сану, пробачили і наближений за свою твердість і безстрашність. Генріх каже: “У труну з батьком зійшло моє безпутність”.

Фальстаф, дізнавшись про воцаріння свого покровителя, поспішає до Лондона. Під час коронації він стає на видному місці. Він чекає надзвичайних почестей від старого дружка і обіцяє поділитися ними зі своїми повсякчас, в тому числі і з Шеллоу, якому встиг неабияк заборгувати. Але вийшов до народу Генріх на фамільярне звернення Фальстафа відповідає: “Старий, з тобою я незнайомий. Покайся!
Седіни зовсім не до лиця блазням “. Король виганяє колишніх дружків, пообіцявши їм дати засоби до життя, щоб “потреба на зло вас не штовхала”. Фальстаф впевнений, що суворість Генріха удавана, але з’явився верховний суддя наказує заарештувати його разом з друзями і ув’язнити. Принц Джон каже судді: “Мені до душі вчинок государя;

Маю намір колишніх супутників своїх
Він забезпечити, але їх всіх вигнав
І не поверне, поки не переконається

У їх скромному і розумна поведінка”. Принц впевнений, що протягом року король “вогонь і меч пошле до Франції”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Король Генріх ІV 2 частина (переказ)