Корінна – героїня роману Жермени де Сталь “Корінна, або Італія” (1807)

У десять років вона втратила матір, але, згідно з її передсмертної волі, до п’ятнадцяти років залишалася в Італії і лише потім відправилася до Англії, до батька, який встиг одружитися вдруге. К. освічена, дотепна, обдарована різноманітними талантами, вона співає, танцює, пише вірші і тримається в суспільстві з безпосередністю, чужої англійською звичаям. У провінційному англійському містечку, нудному і манірному, К. чахне, мріє повернутися в Італію, тим більше, що батько її помер, а мачуха не відчуває до неї особливої любові.

Однак за англійськими

поняттями, якщо дівчина з аристократичної сім’ї кине рідних і на самоті відправиться в Італію, вона жорстоко образить громадські пристойності. На прохання мачухи К., залишаючи Англію, змінює ім’я і називає себе Корінной, на ім’я давньогрецької поетеси VI-V ст. до н. е.; мачуха ж поширює серед англійських знайомих слух, ніби К. поїхала до Італії лікуватися і там померла. К. поселяється в Римі і все підкорити італійців своїми талантами, особливо умінням імпровізувати вірші на задану тему. Вдячні римляни Роїна пані де Сталь московська дворянка МА. Волкова (Російська архів. 1872, № 12. Стлб. 2396).

Це крайня точка

зору, але ненабагато поблажливіше судили К. тодішні французькі критики, вирок одного з яких звучав так: “Жінка, яка виділяється достоїнствами, не властивими її підлозі, порушує загальний порядок речей”. К. дорікали також у тому, що вона “пройнята ентузіазмом, а ентузіазм таїть у собі багато небезпек”. Спростуванню цих закидів присвячена стаття Б. Констана “Про пані де Сталь і її творах” (1829, перший варіант – 1807), що містить блискучий аналіз образу К.: вона “обдарована палким уявою, наділена надмірною чутливістю, вдачею одно непостійним і пристрасним, вона несе в собі все, що потрібно для щастя, але це не рятує її від страждань; лише в розвагах знаходить вона забуття; вона жадає оплесків, бо усвідомлює свою силу, але ще більше прагне любові, а над нею тяжіє рок, і вона вислизає від нього, лише, можна сказати, задурманюючи себе заняттями мистецтвом “.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Корінна – героїня роману Жермени де Сталь “Корінна, або Італія” (1807)

Categories: Твори з української літератури

Links