Консультація: Про план для твори з комедії Грибоєдова “Лихо з розуму”

Ви почали читати художній твір (комедію А. С. Грибоєдова “Лихо з розуму”) і відразу ж численні, поки ще незнайомі персонажі обступають вас. Цей світ відомий нам лише за книгами, розповідями старих людей, кінофільмів. Як ближче познайомитися з героями художнього твору? Як зрозуміти і оцінити їхні думки, почуття, вчинки? Як не упустити важливі, істотні деталі? .. Вже говорилося: необхідно неспішне, поглиблене читання-роздум. Потрібна і запис: коментування сюжетних положень, дій, вчинків, висловлювань персонажів. Приклад такого коментування

– у розділі “Читаємо перша дія” (комедії “Лихо з розуму”), де здійснений запис так званого цільового спостереження – послідовного знайомства з дійовими особами комедії (зрозуміло, в їх зв’язках один з одним).

У першій рекомендації вказувалося також, що є й інша форма запису поглибленого читання – загальний нагляд, тобто коментування по ходу розвитку дії, по сценах. Приклад – у продовженні читання комедії: ДРУГЕ ДІЯ КОМЕДІЇ “ГОРЕ ВІД РОЗУМУ”

Перед нами Москва, якою її бачить і любить засланні:
До Парасковії Федорівні у будинок
У вівторок покликаний я на форелі.
Куди як дивовижний

створений світ!
Пофілософствуй – розум закрутити;
Те бережеш, то обід:
Їж три години, а в три дні не звариться!
Відзнач-ка, в той же день…
Ні, немає, В четвер я покликаний на поховання
Покійний був поважний камергер,
З ключем, і синові ключ вмів доставити;
Багатий, і на багатій був одружений;
Переженити дітей, онуків
Помер; все про нього сумно поминають…

“Московські тузи” викликають у Фамусова захоплення і розчулення. Чацький з’явився в будинок Фамусова заради Софії і тому нікого не збирався “викривати” і “виступати” з викривальними монологами. Йому просто хочеться зрозуміти причину холодності Софії. Але сам факт появи “вільнодумця”, який інакше дивиться на Москву та її “стовпів”, ставить його в положення політичного противника Фамусова і його оточення.

Явище 2. Чацький висловлює припущення про сватання, а засланні тут же пред’являє йому три вимоги: по-перше, не примхи, ім’ям, брат, не керуй помилки, а головне, ходи-но послужи. Чацький поводиться стримано. Залишаючи без уваги перші два вимоги, він відповідає лише на третє: Служити б радий, прислужувати нудно, –

На що засланні дратується довжелезним повчальним монологом “Ось те-то, всі ви гордії!”. Скільки переконаності, відчуття переваги перед “нинішніми” у цих словах!

Відповідний монолог Чацького “І точно, почав світло дурнішати “витриманий в трохи глузливих інтонаціях і цілком ввічливих виразах. Але засланні вже роздратований: навіть у цій спокійній іронії він угледів в Чацького “карбонарія”, “небезпечної людини”, який “влади не визнає” і “вільність хоче засвідчити”! Звідки таке роздратування? Засланні має на увазі не одного Чацького, але багатьох інших – таких, як Чацький. Іншими словами, Чацький розмовляє з Фамусова як з батьком Софії, а засланні відповідає як охоронець громадського порядку.

Явище. 3-6. Прихід Скалозуба приносить тимчасове перемир’я. На початку сцени Чацький мовчить, слухає (думки його зайняті Софією). Засланні ж порушує “перемир’я” і “б’є” Чацького і як нареченого, і як вільнодумця:

Смак, батюшка, відмінна манера;
На всі свої закони є:
Ось, наприклад, у нас вже здавна ведеться,
Що по батькові і синові честь:
Будь поганенький, та якщо набереться
Душ тисячкі два пологових, – Той і наречений.

Значить, Чацькому ставляться в приклад і ділові люди нового типу, і дідусі – “канцлери у відставці”. Коли ж засланні починає говорити про Чацького як про відсутній:

Але захоти – так був би діловий.
Шкода, дуже шкода, він малий з головою
І гарно пише, перекладає.
Не можна не пошкодувати, що з таким собі розумом…

Молодий чоловік відкидає стриманість і відповідає монологом “А судді хто?”, декабристським за змістом, за пристрасності у вираженні почуттів, з ораторського майстерності. Він спрямований не стільки проти конкретних співрозмовників – Фамусова і Скалозуба, скільки на глядацький зал, проти фамусовского суспільства.

Явище. 7-10. Чацький бачить, як реагує Софія на падіння Молчаліна з коня, з болем слухає шпильки, вимовлені у відповідь на його увагу до неї, усвідомлює, що Софія не любить його. Але кого? Поки ж ми довідаємося те, про що до цих пір тільки здогадувалися: Молчалін любить Софію “за посадою” ….

Самостійна робота. Продовжуйте читання наступних дій комедії. Виберіть самі форму запису спостережень: цільову або загальну. Зверніть при цьому увагу на наступні питання:

Дія третя

– Навіщо Чацький приїжджає в будинок Фамусова втретє протягом одного дня?
– Чому його не переконало визнання Софії в любові до Молчалину?
– З якою метою Грибоєдов веде свого героя на званий вечір до Фамусова?
– Яким ви побачили фамусовское суспільство на цьому вечорі? Як підкреслена несумісність Чацького з цими людьми? Покажіть, що грибоєдовська сатира у сценах званого вечора в будинку Фамусова стає нещадною.

Дія четверта

– До яких підсумками приходить герой комедії?
– Навіщо введено нове обличчя – Репетилов?
– Чим завершується комедія? У чому незвичність такої розв’язки?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Консультація: Про план для твори з комедії Грибоєдова “Лихо з розуму”

Categories: Твори з української літератури

Links