Комедія про скрині

Дія першої в Італії “наукового” комедії відбувається на острові Метелліно, в невизначені “античні” часи, У віршованому пролозі декларується, що сучасні автори цілком можуть потягатися з древніми у майстерності, хоча італійську мову поки поступається в милозвучності грецькому і латині.

П’єса починається з того, що юнак Ерофіло наказує своїм рабам вирушати до Филострато і обурюється на впертість Неббу, якому явно не хочеться покидати будинок. Причини цієї колізії розкриваються в діалозі слуг. Неббу розповідає Джанда, що у

що живе по сусідству звідника Лукрано є дві чарівні дівчата: в одну з них по вуха закохався Ерофіло, а в іншу – син місцевого Бассама (правителя) Карідоро. Торговець заломив ціну в надії зірвати великий куш з багатих молодих людей, проте ті цілком залежать від своїх батьків. Але ось старий Крісоболо поїхав на кілька днів, доручивши охорону майна вірному домоправителю, і Ерофіло скористався випадком: спровадив на час всіх рабів, крім шахрая Вольпіна, свого підручного, ключі ж відібрав, пустивши в хід палицю. Тепер закоханий молодик запустить руку в батьківське добро, а потім звалить провину на злощасного Неббу. У відповідь

на ці нарікання Джанда радить не суперечити хазяйському синку, законному спадкоємцю багатства і рабів.

У наступній сцені відбувається зустріч Еулалія і Коріскі з Ерофіло і Карідоро. Дівчата обсипають юнаків докорами – на клятви і зітхання вони щедрі, але нічого не роблять, щоб визволити з неволі своїх коханих. Молоді люди скаржаться на скупість батьків, але обіцяють діяти рішуче. Карідоро підбиває Ерофіло: якби його батько відлучився хоч на день, він би давно обчистив комори. Ерофіло заявляє, що заради Еулалія готовий на все і сьогодні ж звільнить її за допомогою Вольпіна. Закохані розходяться, побачивши Аукрано. Торговець живим товаром прикидає, як витягнути побільше грошей за дівчат. Дуже до речі підвернувся корабель, який завтра або післязавтра відпливає до Сирії. Лукрано при свідках домовився з капітаном, щоб той взяв його на борт з усіма домочадцями і добром, – дізнавшись про це, Ерофіло розщедриться.

Далі головна роль належить Вольпіна і Фульчі – слугам молодих закоханих. Вольпіна викладає свій план: Ерофіло повинен викрасти з батьківської кімнати скринька, прикрашений золотом, і тут же заявити про пропажу Бассама. Тим часом приятель Вольпіна, переодягнений купцем, вручить цю дорогу річ звіднику в якості застави за Еулалія. Коли наскочить варта, Лукрано стане відпиратися, але хто ж йому повірить? Будь-дівиці червона ціна – п’ятдесят дукатів, скриня ж коштує не менше тисячі. Звідника напевно посадять у в’язницю, а потім повісять або навіть четвертують – до загального задоволення. Після деяких коливань Ерофіло погоджується, і на сцену виходить ще один слуга – Траппола. Його наряджають в одяг Крісоболо, вручають скринька і відправляють до Лукрано. Договір відбувається швидко, і Тралпола веде з дому звідника Еулалія.

У цей час по вулиці простує напідпитку компанія: рабам Ерофіло дуже сподобалося в будинку Филострато, де ситно годують і щедро напувають. Тільки Неббу продовжує бурчати, передчуваючи, що справу добром не скінчиться і всі неприємності посиплються на його голову. Побачивши Еулалія з Траппола і зметикувавши, що звідник продав її, всі дружно вирішують прислужитися молодому господареві і без праці відбивають дівчину, наставивши Траппола синців. Вольпіна приходить у відчай: застава залишився у звідника, а Еулалія викрадена невідомими розбійниками. Вольпіна просить Ерофіло насамперед визволити скриню, але все марно – невтішний юнак, забувши про все, кидається на пошуки коханої. Лукрано ж торжествує: за мізерну дівку йому віддали скриню філігранної роботи, та до того ж набитий золотий парчею! Раніше звідник готувався до від’їзду тільки для вигляду, але тепер ця хитрість стане йому в нагоді – на світанку він покине Метелліно назавжди, залишивши з носом дурного купця.

Вольпіна потрапляє в пастку. Хитромудрий задум обернувся проти нього самого, і на довершення всіх нещасть додому повертається Крісоболо. Старий перебуває в тривозі, справедливо вважаючи, що від марнотратного сина і продувні слуг нічого хорошого чекати не можна. Вольпіна підтверджує найгірші його підозри: осел Неббу недогледів за хазяйської кімнатою, і звідти винесли скриню з парчею. Але справа ще можна поправити, оскільки крадіжку, судячи з усього, зробив сусід-звідник. Крісоболо відразу посилає слугу до Бассама Критон, своєму найкращому Друга. Обшук приносить блискучі результати: скриня виявлений в будинку Лукрано. Вольпіна вже готовий перевести дух, але
його підстерігає нова біда: він зовсім забув, що в будинку як і раніше сидить Траппола в хазяйському каптані. Старий з першого погляду дізнається свою сукню. Траппола хапають як злодія. Вольпіна пізнає його – це всім відомий той німий, який може пояснюватися тільки знаками. Сметливий Траппола починає розмахувати руками, а Вольпіна перекладає: одяг Крісоболо подарував нещасному один із слуг – високий, сухорлявий, з великим носом і сивою головою. Під цей опис ідеально підходить Неббу, але тут Крісоболо згадує, як спійманий на місці злочину звідник кричав, ніби-то скриня вручив йому якийсь купець в багатому вбранні. Під загрозою шибениці Траппола знаходить дар мови і зізнається, що віддав скриня в заставу за дівчину за наказом Ерофіло і намовою Вольпіна. Розлючений Крісоболо наказує закувати Вольпіна в кайдани, а синові загрожує батьківським прокляттям.

Тепер за справу береться Фульчі, якому не терпиться довести, що в хитрості він не поступиться нікому – навіть Вольпіна. Для початку

Слуга Карідоро поспішає до Лукрано з дружньою порадою забирати якомога швидше ноги – вкрадений скриню знайдений при свідках, і Басс вже розпорядився підійняти злодія. Нагнавши на звідника страху, Фульчі вирушає до Ерофіло з розповіддю про те, що відбулося далі. Лукрано став благати про порятунок, і Фульчі, поламавшись деякий час, відвів бідолаху до Карідоро, Той не відразу піддався на вмовляння, і Фульчі шепнув звідник, що слід послати за Коріской – в її присутності син Бассама стане більш поступливими. Всі склалося чудово: залишається виручити з біди Вольпіна і роздобути грошей для Лукрано, який хоче бігти, але не може, бо залишився без гроша. Фульчі йде до Крісоболо зі звісткою, що Ерофіло вплутався у вкрай неприємну історію, проте Бассам Критон готовий по дружбі закрити очі на цю справу, якщо Лукрано не стане подавати скаргу. умілостлівіть звідника просто – треба лише заплатити йому за дівчину Еулалія, через яку розгорівся сир-бор. Старий скупар, згнітивши серце, розлучається з кругленькою сумою і погоджується, щоб у переговорах зі звідником брав участь Вольпіна – на жаль, немає в будинку другого такого хитруна, а недотепу синка будь обведе навколо пальця!

У кінці п’єси Фульчі з повною підставою іменує себе полководцем-тріумфатором: вороги повалені і осоромлені без будь-якого кровопролиття. Позбавлений від покарання Вольпіна гаряче дякує соратника. Ерофіло радіє: завдяки Фульчі він отримав не тільки Еулалія, але й гроші на її утримання. А герой дня пропонує глядачам розійтися по домівках – Лукрано збирається тікати, і свідки йому абсолютно не потрібні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Комедія про скрині

Categories: Твори з української літератури

Links