Комедія Карпенка-Карого “Сто тисяч” і “вічна” тема влади грошей над людиною

Драматургія Карпенка-Карого розмаїта за тематикою, жанрами, образами… У багатогранних характерах він відобразив інтереси, прагнення різних соціальних слоїв українського суспільства: стяжателів землі, капіталу, земле-власників-мільйонерів і селян-бідняків.
Сила комедії “Сто тисяч” у тому, що в ній правдиво відтворено нові зміни в житті села, глибоко розкрито хижацька характер сільської буржуазії, нові її засоби експлуатації та збагачення. Головним персонажем твору є Герасим Калитка. Життя в його розумінні складається з двох понять

– грошей і землі, всі думки його і мрії, розмови і вчинки базуються на них. Земля для Калитки – це скарб, основа для наживи, тому він говорить про неї із захопленням, благоговінням: “Ох, земелька, свята земелька, божа ти дочечко! Як радісно тебе загрібати докупи, в одні руки… Приобрітав би тебе без ліку… Глянеш оком навколо – це твоє, там череда пасеться, там орють на пар, а тут зазеленіла вже пшениця і молосується жито: і все то гроші, гроші, гроші…”.
Він не бачить іншої мети у житті, як накопичення землі, мріє про той час, коли його “розіпре грішми”. Тільки гроші можуть визвати у нього лагідні

слова, пісню, хвилинку уваги до жінки, навіть сльози. Прагнення накопити грошей, землі і визначають його життєві принципи: “лупи і дай”, “бери у свого і в чужого”. Він засліплений жадобою багатств, для нього навіть життя нічого не варте. Калитка, ставши шахраєм, звироднів морально.
Тому, коли людина втрачає моральні якості, а над нею бере владу матеріальне багатство, вона перетворюється на жалюгідного “монстра”. Таким став і Калитка.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Комедія Карпенка-Карого “Сто тисяч” і “вічна” тема влади грошей над людиною

Categories: Твори з літератури

Links