Історія трьох поколінь фермерів Джоудов (За романом Д. Стейнбека “Грона гніву”)

Джон Ернст Стейнбек – знаменитий американський письменник, нобелівський лауреат, який написав багато прекрасних творів, деякі з них були екранізовані. Про один з таких творів я і хочу розповісти. Це роман “Грона гніву”.

“Грона гніву” – кращий роман Д. Стейнбека. І сьогодні він залишається вершиною творчості письменника. Критики не без підстав називають “Грона гніву” народної епопеєю. У центрі авторської уваги – конфлікти загальнонаціональної значущості, проблема доль американських фермерів, розорюваних банками,

трестами і монополіями.

Зовні подієва канва роману пов’язана з історією трьох поколінь фермерів Джоудов – засновників ферми, американських піонерів, які захопили землю в індіанців; їх дітей, зігнаних з насиджених місць неврожаєм і нафтовими монополіями; їх онуків, які перетворилися в найманих робітників. Зміст роману не обмежується рамками сімейних відносин. Трагедія Джоудов поставлена в зв’язок з найважливішими подіями сучасності. Задум автора – надати трагедії Джоудов глибоке соціальне звучання – визначив особливість архітектоніки роману.

У епічне оповідання про Джоуда Стейнбек

вмонтував невеликі за обсягом голови полупубліцістіческого характеру. Ці пристрасні ліричні монологи (а іноді і багатоголосі діалоги), написані то від імені безіменного орендаря, то від імені барменші, яка спостерігає поблизу світ “ситих”, то від імені розорених фермерів Оклахоми, дають авторові можливість безпосередньо звертатися до читача щодо найбільш хвилюючих питань. У них ідеться про причини класового розшарування і зубожіння фермерів, розбійницької політиці уряду і монополій, страшних контрастах злиднів і багатства в країні. У ліричних відступах Стейнбек не тільки декларує свою ненависть до миру “ситих”, створюючи гротескні образи керуючих країною, “дихаючих прибутком”, “пожирають відсотки” з капіталу трестів і банків, але і передрікає неминучість загибелі існуючого порядку речей.

Стейнбек говорить про дозрівають у душах людей гронах гніву, що таять небачені можливості. Звертаючись подумки до своїх противників, до можновладців, письменник вимовляє пророчі слова: “Якщо б вам вдалося відділень-.літь причини від наслідків, якщо б вам вдалося зрозуміти, що Маркс, Джефферсон, Ленін були наслідком, а не причиною, ви змогли б уціліти. Але ви не розумієте цього. Бо власництво сковує ваше “я” і назавжди відгороджує від “ми”.

Проблема індивідуалізму і колективізму ставиться Стейнбека не тільки в ліричному плані роману, але і в епічних розділах, присвячених Джоуда.

“Грона гніву” – це роман, який малює процес пробудження і становлення колективної свідомості в середовищі дрібного фермерства. Книга пройнята глибокою любов’ю до своїх героїв.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Історія трьох поколінь фермерів Джоудов (За романом Д. Стейнбека “Грона гніву”)