Історична тема у творчості Шашкевича

Визначна постать Маркіяна Шашкевича з’явилася в той час, коли його рідна Галичина була східною провінцією Австрії і уряд цієї країни провадив політику нещадної експлуатації і денаціоналізації українського народу.

Маркіян Шашкевич, як ніхто інший, відчув дух і вимоги доби. Він розумів, що не можна мовчати і чекати. Настав час, коли народ повинен заявити про себе. І поет, сповнений енергії, сміливих бажань і задумів, у 1833 році організував гурток “Руська трійця”, до якого увійшли також його однодумці Яків Головацький та Іван Вагилевич.

Під керівництвом Маркіяна Шашкевича молоді ентузіасти уклали альманах “Русалка Дністровая”. Збірку характеризує значна жанрова і тематична різноманітність. Тут були, зокрема, твори Маркіяна Шашкевича на історичну тему.

Шашкевич і його побратими дивилися на історичну славу та старовинні пам’ятки як на джерело духовної сили рідного народу. Кого ж бачить поет на історичних дорогах України? Преславного гетьмана Богдана Хмельницького, мужнього козацького ватажка Северина Наливайка…

У поезії “Хмельницького обступлення Львова” (один із найкращих творів Шашкевича) йдеться про достовірні

події – облогу галицької столиці, де засіли польські пани, військами Хмельницького у 1648 році. Факт викупу золотом і сріблом, що його зібрала шляхта для гетьмана-переможця, теж історичний. Розповідає про це поет у формі народного героїчного епосу – народної думи.

Виразні, чітко окреслені зорові образи, промовисті епітети, розмір вірша народних дум – ось що характерне для цього твору Маркіяна Шашкевича. Поезії властива також типова для романтичного метод)’ гіперболізація можливостей героя, яка сягає обріїв фантастичного:

Як будемо битися,

Мечами рознесу мури високії,

А кіньми розорю двори біленькі.

У сюжетній основі вірша Шашкевича “О Наливайку” – теж історичний факт: нещаслива битва цього легендарного ватажка з польською шляхтою під Білою Церквою. Похмурою, темнобарвною виступає тут ворожа сила:

Це мрячка то осідає, не туман лягає,

Гей, то ляхів сорок тисяч в поход виступає…

Але тон вірша лагіднішає, коли мова заходить про козацькі полки, що “вздовж списами городили зелені байраки”.

Нагадуючи про славні сторінки історії, поезії Маркіяна Шашкевича пробуджували в українців почуття національної гідності, підтримували їх у боротьбі за свободу рідного краю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Історична тема у творчості Шашкевича