Інтелектуальна гра: Інстинкт самозбереження показує істинну сутність людини

У стресовій ситуації в людині інколи прокидаються надлюдські можливості: мати, що рятує свою дитину, може перекинути автомобіль, підняти величезне дерево. Відомі випадки, коли підлітки, що не відрізнялися особливою фізичною силою, рятували тих, хто тонув, витягували з вогню дорослих людей, а тендітні медсестри виносили з поля бою ранених, у декілька разів важчих за них. Отже, ми наполягаємо на власній аргументації.

Наш перший аргумент: на поведінку людини в екстремальній ситуації впливають психологічні особливості, а не характер.

Ми

продовжуємо використовувати поняття стрес у грі, тому що ви не заперечили цю дефініцію, а ми вважаємо, що саме вона дозволить провести нашу гру. Стрес – найважливіший фактор виживання, що дає людині силу відповісти на виклики долі, боротися з несправедливістю, не здаватися в скрутну хвилину, відчувати радість перемоги, красу життя, радість успіху. Є люди, що отримують насолоду від пережитих хвилин боротьби в екстремальній ситуації. Як приклад: гра в азартні ігри, стрибки з висоти, екстремальне водіння транспорту. Та це все призводить до поганих наслідків. Ви хочете сказати, що людина, яка водить швидко автомобіль,
не може бути доброю, милосердною? Чому ж Дік Сенд, переживши страшні пригоди, все ж продовжує мріяти про море, кораблі?

У стресових ситуаціях люди порізному виявляють себе: одні страждають, плачуть, інші зберігають спокій, можуть бути взагалі байдужими, хтось усміхається. В екстремальній ситуації одні люди здатні зібратися, проаналізувати, оцінити стан речей і розпочати діяти відповідно до обставин, а інші впадають у паніку, губляться. Невже про кузена Бенедикта можна сказати щось погане, невже риси його характеру не проявлялись протягом усього життя. Але, потрапивши в екстремальну ситуацію, він усувається від переживань, боротьби за життя, надіється на інших, що і так було передбачуваним.

Наш другий аргумент: в усіх важливих подіях життя діє інстинкт любові. Бранці концтаборів до останнього боролись за життя, допомагали один одному, що дало змогу в нелюдських умовах не тільки вижити, але й зберегти людське обличчя. Тільки любов є основою життя. Любов стала стимулом особливих різдвяних подарунків в оповіданні ” Дари волхвів”, саме вона допоможе вистояти героям у скрутних ситуаціях. “В усіх важливих подіях життя діє… інстинкт любові”,- вважав Поль Шарль Жозеф Бурже.

Найповніше особистість розкривається в стосунках з іншими людьми. Тому в творах О. Генрі, Дж. Олдріджа досліджуються міжлюдські стосунки. Отже ми продовжуємо заперечувати, що екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини.

Дякую за увагу. Я готова до ваших запитань.

Перехресне опитування: N2 відповідає на запитання А1 (2 хв.).

Алгоритм виступу А3, гравця “команди ствердження” (Зхв.).

Доброго дня, шановні опоненти, судді!

Отже, ми стверджуємо, що екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини. (Концентрує увагу суддів на вирішальних моментах гри. Вказує на всі можливі помилки, суперечності в аргументації, лініях зіткнення, якщо такі були. Тобто показує суддям, що вдалося їхній команді і не вдалося суперникам).

1.Ще раз пояснює, чому підтримує свої дефініції, критерії.

2.Ще раз називає та доводить правильність кожного зі своїх аргументів.

3.Критикує та спростовує аргументи сторони заперечення.

4.Робить висновок.

Отже, можна стверджувати, що екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини. Я вважаю, що гра вдалася, тому дозвольте подякувати за цікаву та змістовну дискусію.

Алгоритм виступу N3, гравця “команди заперечення” (3 хв.).

Доброго дня, шановні опоненти, судді! Отже ми ще раз заперечуємо, що екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини.

Щодо гри, то ми вважаємо, що вона вдалася. Дискусія на задану тему відбулася. Очевидно, що наш критерій був вдаліше підібраний і значно повніше відображає мету гри. Щодо дефініцій, то ми погодилися з ними, але запропонували і свої.

(Концентрує увагу суддів на вирішальних моментах гри. Вказує на всі можливі помилки, суперечності в аргументації, лініях зіткнення, якщо такі були. Тобто показує суддям, що вдалося їхній команді і не вдалося суперникам).

1.Критикує та спростовує аргументи сторони

Ствердження.

2.Підтверджує свою лінію аргументації.

3.Робить висновок.

Отже, ми заперечуємо, що екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини, і вважаємо, що ми змогли переконати присутніх у правильності нашої позиції. Дякую всім за увагу, а нашим опонентам за цікаву та змістовну гру.

Підбиття підсумків уроку

Вчитель. Чи обов’язково треба потрапити в екстремальну ситуацію, щоб зрозуміти сутність свого характеру чи характеру оточення, друзів, рідних? Найповніше особитість розкривається в стосунках з людьми, тому в творах О. Генрі, Дж. Олдріджа досліджуються міжлюдські стосунки. Тільки на острові Робінзон Крузо зрозумів, наскільки важливими для нього були хвилини спілкування з людьми.

Золоте правило моралі стверджує:” Стався до людей так, як хотів би, щоб вони ставилися до тебе”. Нам зараз так не вистачає тих, хто б зробив це правило суттю свого життя. Проблеми, конфлікти між людьми виникають через непорозуміння. Вміння спілкуватися – це мистецтво. Воно не всім під силу з першого разу, але коли ви вмієте слухати, поважаєте свого співрозмовника, тоді ви маєте шанс на успіх.

Бесіда.

Які правила спілкування вам відомі?

Чи можна сказати, що герої творів О. Генрі “Останній листок”, “Дари волхвів”, Дж. Олдріджа ” Останній дюйм “, “Акуляча клітка” опанували мистецтво спілкування?

Чому красивими можуть бути не тільки речі, Твори мистецтва, але й стосунки між людьми?

Вчитель. “Людиною стати – це мистецтво”,- вважав Новаліс. Ми теж з вами опановуємо мистецтво, як стати справжньою людиною.

Очікувані результати.

Учень доводить твердження, що екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини.

Домашнє завдання. Підготуватися до написання письмового твору на тему “Краса чистих людських взаємин” (за творами О. Генрі та Дж. Олдріджа).

Дібрати цитатний матеріал, необхідний для написання твору, скласти літературний путівник для людини, яка мріє стати кращою.

О. В. Сутула, завідувач Карлівського районного методичного кабінету Полтавська обл.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Інтелектуальна гра: Інстинкт самозбереження показує істинну сутність людини