Ідея активної громадянської позиції у творах Т. Шевченка

Як велика загадка постає перед нами особистість Шевченка. Він зробив величезний внесок у поетичну скарбницю людства. Духом гуманізму, революційною поезією, нестримною силою художнього таланту продовжує жити в серцях українців поет – інтернаціоналіст, оспівувач ідеалів свободи, рівності і братерства. Це універсальна постать, котра з плином часу ще більше виростає, підкорює живих своїм бунтарським духом, людинолюбством, непримиренністю кривди. Пройде не одне століття, а він і надалі буде народним поетом, борцем за щастя і світлу долю.

/> Твори поета періоду заслання та років після нього просякнуті активною громадською позицією, яка залишалася незламною, незважаючи ні на що.
Перебуваючи в казематі, Шевченко не підкорився ні цареві, ні жандармам. Поет ніколи не каявся на допитах, жодної каплі каяття не було і в його віршах того періоду. Автор створив цикл віршів, який називається “В казематі”, в який увійшло всього тринадцять творів. Серед них і загальновідомі: “Мені однаково”, “Ой одна я, одна”, “Садок вишневий коло хати”. Заклик бути вірним сином своєму народові, Україні є основним мотивом даної збірки віршів. У всіх
поезіях даного циклу присутні нескореність духу і непохитність віри у краще майбутнє. Особливо це видно у вірші “Мені однаково”. Навіть перебуваючи на засланні, поет не переймається власною долею. Його більше цікавить і хвилює доля всієї України, яку вже замучили царі та пани.
Сповнений оптимізму, віри в світле майбутнє твір “Садок вишневий коло хати”.
У творах, написаних у перші роки після заслання, особливо гостро відчувається туга за Батьківщиною і безмежна любов до неї. Хоча поет був відірваний від суспільного життя, йому вдавалося дізнатися певні політичні новини. Він продовжує писати вірші, хоча робити це йому строго заборонили. У віршах цього періоду переважають громадянські мотиви, ідеї боротьби селян проти поміщиків..
Описуючи боротьбу проти царського та поміщицького правлінь, автор в думці бачив нове життя, де народ був сам собі паном, працюючи на власній землі. У новому суспільстві немає місця панам, там будуть жити ті, хто ще недавно вважалися за рабів. Такі оптимістичні нотки звучать у поезіях “Сон”, “Ісаїя. Глава 35”, “Тим ненаситним очам”.
Незгасну пам’ять про українського Прометея увіковічнюють не тільки його твори і малюнки, але і місця, які він колись відвідав, пам’ятники, встановлені в його честь у найрізноманітніших куточках України і світу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ідея активної громадянської позиції у творах Т. Шевченка