Ідейний смисл назви новели “Подвійне коло”

“Подвійне коло” – це назва першої новели роману Ю. Яновського “Вершники”. Трагічні події описані в ній: п’ять братів Половців зустрічаються на кривавих дорогах громадянської війни.

Підіймає руку брат на брата, бо хоч і одного роду, та до різних берегів прибились вони: Андрій командував загоном Добровільної армії Денікіна, Оверко воював у кінноті Петлюри, Панас і Сашко були махновцями, а Іван – бійцем Червоної Армії. Андріїв загін потрапляє в полон до денікінців. Під компаніївкою, охоплені безумством війни, люди калічать,

убивають одне одного.

Справжнім пеклом стала земля. І великий грішник Оверко вбиває свого брата Андрія. А коли перед смертю Андрій нагадує братові слова батька: “Тому роду немає переводу, де брати милують згоду”, Оверко відповідає: “Рід – це основа, а найперше держава, а коли ти на державу важиш, тоді рід хай плаче, тоді брат брата зарубає”. Як драматично і правдиво описане це перше коло страшних випробувань, що випали на долю братів.

Та ось і друге коло: Оверко стоїть перед своїм ворогом – братом Панасом. Проклинає Оверко свого брата-вбивця так само, як нещодавно прокляв його Андрій. Земля, здається,

здригнулася, коли Оверкова смерть вилетіла з Панасового маузера. Каїн і Авель…

Найстрашнішим вважається гріх братовбивства, І це подвійне коло братовбивства своєю страшною правдою вражає читача. Досягає цього письменник особливою манерою письма. В одному реченні оживає неспокійна трагічна епоха, стрімкі події бою. Лаконізм, висока метафоричність, каскад однорідних сурядних речень створюють це враження.

Перше речення – це і свого роду камертон, який задає тон всій розповіді про подвійне коло людських страждань: звучать високі, напружені, трагічні ноти. Важка болісна оповідь переривається описами епізодів із життя батька, Матвія Половця. І від цього криваві події здаються ще страшнішими.

Зустріч махновців з Червоною Армію теж завершується вбивством. Правда, цього разу Панас сам вбиває себе. Такий кінець новели є логічним завершенням розповіді автора про страшні події громадянської війни, про великі випробування й страждання, які випали на долю людей.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Ідейний смисл назви новели “Подвійне коло”

Categories: Твори з української літератури

Links