I ЗНОВ ЗАСИПЛЕ ВСЕ ЗИМА. ЛІНА КОСТЕНКО “БАБА ВІХОЛА”, “ПРЯЛЯ”

II семестр

З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)

ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4

Урок 77. I ЗНОВ ЗАСИПЛЕ ВСЕ ЗИМА. ЛІНА КОСТЕНКО “БАБА ВІХОЛА”, “ПРЯЛЯ”

Мета: продовжити ознайомлення учнів з поезією Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; вчити аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Віл

везе важучій віз –

Вовну, вату, верболіз.

Вперся віл, і впало з воза

Вісім в’язок верболозу.

Ю. Кругляк

2. Додайте склад або букви, утворіть слова!

Очі – (ов)очі;

Рій – (об)рій;

Він – (дз)він;

Міль – (5ж)міль;

Кіл – (со)кіл;

Так – (лі)так;

Парк – парк (ет);

Жир – жир(аф);

Доба – доба (вка);

Крок – крок(одил);

Лимон – лимон(ад);

Кит – кит (иця).

3. Читайте! Помічайте! Продовжте!

Рано – нора; мило – ломи; мара – рама; сосна – насос; банка – кабан; Марко – комар; товар – варто; терка – катер; наказ – казна;

наша – шана.

4. Продовжуй!

Дощ – як хлопчик по стежині:

Туп – (туп-туп).

І гуркоче грім у небі:

Го – (го-го).

Блискавиця б’є по хмарі:

Бу – (бу-бу).

Дзюркотить вода у річці:

Хлюп – (хлюп-хлюп).

Д. Мостовий

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Конкурс на краще виразне читання вірша.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Відгадайте загадку.

– Кружляє ніжний білий пух,

Міняє зайчик свій кожух.

Вдіває лиска рукавички,

Співають весело синички.

Ведмідь в барлозі вже дріма…

Яка пора, скажіть?.. (Зима).

– Які слова допомогли вам відгадати загадку?

– Сьогодні ми прочитаємо вірші Ліни Костенко, які вона присвятила чарівниці-зимі.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання вірша Л. Костенко “Баба Віхола”

1) Виразне читання вірша вчителем.

– Чи сподобався вам вірш? Хто його головна героїня?

2) Словникова робота.

А) Довідкове бюро.

Вештатися – ходити сюди-туди, в різних напрямках, блукати, бродити де-небудь.

Б) Читання стовпчиків слів “буксиром”, в парах, скоромовкою.

Решето метальній

Ситечко вешталась

Порожньо добрії

Фізкультхвилинка

3) Читання вірша учнями “ланцюжком”.

4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– На чому приїхала баба Віхола? Що вона робила в селі?

– Серед виділених у вірші слів знайдіть ті, які наповнюють описану картину звуками, кольорами, рухом.

– Прочитайте слова, якими поетеса описала віхолу як людину.

– Поміркуйте, чому віхолу названо сивою. Як ви розумієте вислів на метальній мітлі приїхала?

– Простежте, як поетеса зображує грізний характер баби Віхоли й водночас її добрі наміри.

5) Робота в групах.

– Вірш закінчується крапками. Спробуйте скласти його продовження. Розкажіть, як відпочивала баба Віхола.

2. Опрацювання тексту І. Нечуя-Левицького

Самостійне читання тексту учнями.

– Яку картину ти уявляєш, читаючи ці рядки.

– За допомогою якого порівняння письменник описує дії вітру? Чому він обрав саме такий образ?

3. Опрацювання вірша Л. Костенко “Пряля”

1) Гра “Рибки”. Читання вірша учнями мовчки.

– Чи здогадалися ви, про яку прялю йдеться?

2) Робота в парах.

– Підготуйтеся до читання вірша вголос: визначте, де треба робити паузи – довшу (між реченнями) і коротшу (в середині речення на місці тире). Які рядки прочитаєте з інтонацією перелічування?

3) Читання вірша учнями вголос.

– Що відбувається, коли в прялі рветься нитка?

– Що пряля вже встигла зробити?

– Які картини викликають у вашій уяві слова: сніг іді-іде-іде, а вона пряде й пряде; вже напряла хуртовин на шапки для верховині

– У якому вірші Ліни Костенко снігопад найбільш подібний до зображеного в тексті Івана Нечуя-Левицького? Поясніть свою відповідь.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Які вірші читали на уроці?

– Хто їх автор?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити один з віршів напам’ять.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

I ЗНОВ ЗАСИПЛЕ ВСЕ ЗИМА. ЛІНА КОСТЕНКО “БАБА ВІХОЛА”, “ПРЯЛЯ”