Горіо – герой роману “Батько Горіо”

Літературний прообраз Г. – шекспірівський король Лір, а також головний герой п’єси французького драматурга Шарля Гійома Етьєнна “Два зятя”, яка у свою чергу сходить до латинської п’єсі анонімного автора XVIII “Шв., Що називається, по імені головного героя, “Конакса” (в обох п’єсах мова йде про торговця, який видав заміж обох дочок і віддав їм і зятям весь свій статок, але у відповідь отримав лише чорну невдячність). Жан Жоашен Г. – колишній фабрикант і торговець борошняним товаром, талановитий комерсант. Кілька вдалих

торгових операцій під час Революції допомогли йому розбагатіти. Рано втративши дружини, він один виховує двох дочок: Ана-Стазі і Дельфіну, дає їм чудову освіту і багате придане, видає заміж старшу за графа де Ресто, а молодшу – за барона де Нусингена.

Як і багато героїв Бальзака, Г. – мономан, людина, що цілком підкоряється одній нав’язливої ідеї. Любов до дочок витісняє з його душі всі інші почуття. Г. – “невиліковний батько”, у якого на голові є “єдиний горбок – горбок батьківства”; “Христос батьківській любові”. Його батьківська пристрасть настільки велика, що “глибиною і непохитної”

затьмарює навіть почуття коханця. Г. любить дочок беззастережно, схвалюючи навіть їх помилки і гріхи. Не приймаючи до уваги розпорядження моралі, він схвалює любовний зв’язок Дельфіни зі студентом Растиньяк, його сусідом по пансіону, не важливо, що мати коханця вважається аморальним, важливо, щоб Дельфіна була щаслива. Він сприймає світ лише через призму свого ставлення до доньок, він живе лише заради того, щоб виконувати їх бажання. Зяті й дочки знайшли негожим для себе складатися у родинних стосунках з купцем, і Г. кинув торгівлю, хоча це було головна справа його життя. Дочці не хочуть, щоб батько торгував, проте гроші, які він виручав від цієї торгівлі, їм дуже потрібні. Графиня Ресто вимушена утримувати свого коханця, чоловік баронеси Нусінген багатий, але скупий; обидві постійно просять грошей у батька і розоряють його. Г., на початку роману ще міцний чоловік, у свої 62 роки виглядає сорокарічним, під кінець совершенно”опускается і перетворюється на старезного діда. Для себе йому не потрібно нічого, він готовий жити на хлібі і воді, аби дочки були щасливі. “Моє життя в дочках, – каже Г. – Якщо їм добре, якщо вони щасливі, ошатні, ходять по килимах, то чи не все одно, з якого сукна моє плаття і де я сплю”. Думка, що він витратив всі гроші і вже нічим не може допомогти дочкам, в прямому сенсі слова вбиває Г. Він помирає в поганому пансіоні пані Воле, думаючи тільки про свої красунях Фіфі і Настазе, а вони навіть не приїжджають попрощатися з ним.

Ім’я Г., подібно імені короля Ліра, стало загальним для позначення безмежної, трагічної батьківській любові. Подібність Г. і Ліра відзначали вже перші критики роману, підкреслюючи при цьому, що положення бальзаківського героя більш безрадісно: у короля Ліра була третя, любляча донька, а Г. такого розради не дано (характерно, що автори інсценування роману, поставленої в паризькому театрі Вар’єте в 1835 р. з огляду на, мабуть, смаки публіки, ввели в дію третю, побічну дочка Г., яка любить батька і зберігає йому вірність). Реакція сучасної критики на образ Г. була скоріше негативною: автору ставили в докір той факт, що почуття його героя абсолютно інстинктивно, не облагороджена розумом, що він веде себе аморально і ображає громадські пристойності. Заперечуючи критикам і виправдовуючи свого героя, Бальзак у передмові до другого видання роману підкреслював, що від Г. не слід очікувати знання світського обходження – він людина неосвічена, “Гурон з хлібного ринку”. Г., писав Бальзак, подібний до “собаці вбивці, лижущий руку свого господаря, з якою той ще не встиг змити кров, і він не міркує, він не судить, він любить”. Це остання властивість для Бальзака важливіше, ніж всі недосконалості Г., бо авторові “Людської комедії” були цікаві в першу чергу люди, охоплені будь-якої пристрастю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Горіо – герой роману “Батько Горіо”