Гінце – головний персонаж комедії Л. Тіка “Кіт у чоботях”

Сюжет і образ хитрого кота, що допомагає своєму господарю, Тік взяв з казки Перро про Кота в чоботях, змінивши імена на німецькі та перенісши місце дії в Німеччину. Г. – німецький кіт, більш грунтовний і розважливий, ніж його французький побратим, і до того ж явно з третього стану. Пародіюючи гасла Французької революції, у фіналі, коли всі труднощі позаду і його господар Готліб отримав все, що хотів, Г. на радощах кричить: “Свобода і рівність! Закон знищений! Відкрито шлях до влади для третього стану – для мого Готліба! ” Одночасно Г. –

пародія на раціоналізм епохи Просвітництва і насмішка над кантовському практичним розумом. Комедія Тіка – це п’єса в п’єсі: на сцені розігрується й відома історія Кота в чоботях, а глядачі по ходу дії обговорюють те, що відбувається і розмовляють на театрально-естетичні теми. З образом Г. пов’язано багато суттєвих ідей і натяків.

Саме Г. виявляє ставлення Тіка до влади натовпу, одержимою ідеєю вузько зрозумілої справедливості і готової заради цього на все. Одним з ворогів Р. є Опудало, чинячи йому всілякі перешкоди; це якийсь пародійний образ пануючої черні, одержимою революційним ентузіазмом. Як і належить в казці, Опудало здатне перетворюватися в різних істот: коли воно перетворюється на миша, Г. з’їдає його. Деякі дослідники творчості Тіка бачили в цьому політичну алегорію: буржуазія (а Г. звичайно ж буржуа, що вибився з низів) погубила революційно налаштовані маси. Однак для Тіка такі алюзії не принципові, образ Г. насамперед привід для гри з глядачем у веселий театр, від якого публіка міщанської драми відвикла.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Гінце – головний персонаж комедії Л. Тіка “Кіт у чоботях”

Categories: Твори з української літератури

Links