Гетсбі – герой роману Ф. Скотта Фіцджеральда “Великий Гетсбі”

У долі Г. іронічно переінакшується середньовічний сюжет пошуків священного Грааля (див. Парсіфаль). Правда, мандри і подвиги Г. призводять до трагічного підсумку. Уродженець Північної Дакоти, син бідних фермерів-невдах, Джеймс Гетц, як пише автор, “вигадав собі Джея Гетсбі в повній відповідності зі смаками і поняттями сімнадцятирічного хлопця і залишився вірний цій вигадці до самого кінця”. Одного разу він потрапив на борт розкішної яхти, пишність якої так вразило уяву фермерського сина, що він присягнувся собі стати таким же багатим,

як яхтовладелец. Іншим доленосною подією його юності стало захоплення молоденької аристократкою Дезі. Навіяв собі любов до “прекрасної дами”, він вирішує Посвіт тить своє життя набуття багатства, мирської слави і серця Дезі.

Перетворившись з ординарного Джеймса Гетца в процвітаючого ділка з нібито оксфордським освітою, Г. приїжджає в Громокіпящій Нью-Йорк. Там його невгамовне поклоніння багатству швидко приносить успіх, вираженням якого стає вілла-палац у престижному районі Лонг-Айленда і мало не щодня влаштовують їм розкішні вечірки для місцевих знаменитостей. Наївно мріючи стати притчею во язицех

у сильних світу цього, він напускає на себе ореол демонічної таємничості. Не випадково багато знайомих Г. розпускають про нього плітки, ніби цей нувориш – “німецький шпигун”, “племінник Гінденбурга”, а то й побіжний вбивця. Нікому невідомо, що всі ці широкі жести ексцентричного багатія переслідують єдину мету – привернути до себе увагу Дезі. Нині вона дружина Тома Б’юкенена, найближчого сусіда Г. Зрештою Г. домагається своєї головної життєвої мети і потайки заволодіває Дезі, точно так само, як він придбав модний гардероб, елегантний автомобіль і розкішну віллу на узбережжі. Але фінал стрімко-ефемерного зльоту Г. до багатства і щастя безглуздо-трагічний: його вбиває чоловік коханки Тома Б’юкенена.

Трагедія життя Г. полягає в тому, що він виявився чужий тому класу, до якого він мріяв і намагався долучитися. Г. приречений на самотність. Він був самотній в житті, коли, покинутий своїми гостями, стояв вечорами на березі і тоскно вдивлявся в далекий зелений вогник біля будинку Б’юкененом. І так само самотній він опинився після смерті: ніхто з незліченних приятелів і знайомих – в тому числі і “прекрасна дама” – не прийшов провести його в останню путь.

Образ “великого Г.” намальований автором з щирою симпатією, але в той же час і з неабиякою часткою іронії. Г, – американський “герой нашого часу”, так званого “віку джазу”, легковажно-веселою, але недовгою пори післявоєнного процвітання Америки. Г., як тип “віку джазу”, уособлює мрійливий ідеалізм бідних провінціалів і неминучий крах їхніх мрій після жорстокої сшибки з безжалісною реальністю. У цьому Р. можна порівняти з драйзеровскім Клайдом Гріффітс. Г. – “великий”, тому що він типовий для американської міфології 1920-х рр.. “Людина-який-сам-себе-зробив”. Але його “велич” кілька пародійного властивості. Цей лонг-Айлендського Трімал’хіон внутрішньо так і залишився плебеєм, і його тяга до витонченого аристократизму обернулася лише любов’ю до “помпезною, вульгарною і мішурний красі”. Не дарма критик М. Гайсмар дотепно порівняв Г. з босяком Гекльберрі Фінном, які поставили собі за мету повторити шлях мультимільярдера Вандербільта.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Гетсбі – герой роману Ф. Скотта Фіцджеральда “Великий Гетсбі”